بازاریابی محتوا چیست و چگونه انجام می‌شود؟ پاسخ جامع به سوالات شما

بازاریابی محتوا

مقدمه

به عنوان صاحب یک کسب و کار، احتمالا متوجه شده‌اید که بازاریابی سنتی، دیگر مانند گذشته موثر واقع نمی‌شود. این روزها، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، چیزی بیش از یک برنامه مجاز، شوخی و لوگوی شرکت را نمایش می‌دهند و هر چه تدوین‌گران تلاش بیشتری برای خنده‌دار بودن تبلیغ داشته باشند، مخاطبان بیشتر از آن دور می‌شوند. دلیل این تغییر سلیقه، این است که مشتریان، پیروان و مخاطبان امروز شما محتوای ارزشمندی از کسب و کار شما می‌خواهند. این محتوا باید به گونه‌ای به دست مخاطبان‌تان برسد که آن را طبیعی و ارگانیک احساس کنند. بازاریابی محتوا (Content marketing) شاخه‌ای دیگر از مارکتینگ است که این امکان را برای شما فراهم می‌کند؛ یعنی به شما کمک می‌کند تا از طریق محتوای مناسب بازاریابی کنید و روند جذب، تعامل و افزایش درآمد خود را در بازارهای هدفتان پیدا کنید.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یا  Content marketing یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار برای جذب و حفظ مخاطبان مشخص متمرکز است و در نهایت منجربه سودآوری شما می‌شود. شما می‌توانید به جای اینکه محصولات یا خدمات خود را تبلیغ کنید، محتوای مرتبط و مفیدی که در حل مشکلات مشتریان و مخاطبان‌تان موثر است را در اختیارشان قرار دهید. به بیان ساده، محتوای مفید باید هسته اصلی بازاریابی شما باشد.

بازاریابی محتوا با ارائه مطالب آموزنده و مفید که بینش و ارزشی برای خوانندگان قائل است، کار می‌کند. این نوع بازاریابی با استفاده از وبلاگ‌ نویسی، کتاب‌های الکترونیکی، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، گرافیک‌ها و فیلم‌ها و… مشتریان بالقوه را به خود جذب می‌کند، آن‌ها را به خود مشغول می‌کند و در مسیر فروش قرار می‌دهد.

بازاریابی محتوا

تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر قریب به اتفاق بازاریابان سراسر دنیا از این مدل بازاریابی استفاده می‌کنند. در واقع بسیاری از سازمان‌های برجسته در جهان، از جمله P&G، مایکروسافت و سیسکو سیستمز از این شیوه بازاریابی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، بسیاری از کسب و کارهای کوچک و فروشگاه‌های یک نفره در سراسر جهان این تاکتیک را پیاده‌سازی کرده اند.

برگردید و یک بار دیگر تعریف بازاریابی محتوا را بخوانید، اما این بار موارد «مرتبط» و «ارزشمند» را حذف کنید؛ این تفاوت بین Content marketing و زباله‌های اطلاعاتی دیگری را نشان می‌دهد که بعضی از شرکت‌ها با استفاده از آن، سعی در فروش کالاهای انباشته شده خود دارند. ما به شما اطمینان می‌دهیم که در جهان امروز، بازاریابی بدون محتوای عالی، غیرممکن است.

انواع تولید محتوا

انواع مختلف محتوا به طرق مختلفی به شما کمک می‌کند تا با مشتریان مختلف ارتباط برقرار کنید. در بسیاری از موارد، انواع مختلفی از محتوا برای دسترسی و ارتباط با کاربران در نقاط مختلف قیف فروش دیجیتال ایده‌آل است. در ادامه مطلب، ما به ده مورد از محبوب‌ترین نوع محتوا و نحوه استفاده از آن‌ها، نگاهی خواهیم انداخت.

وبلاگ نویسی

برای بسیاری از برندها، پست‌های وبلاگ قسمت اصلی استراتژی بازاریابی محتوایشان را تشکیل می‌دهد. یک دلیل خوب برای این امر وجود دارد: نوشتن پست‌های وبلاگ معمولا خیلی طولانی نمی‌شود، توسط Google به راحتی یافت می‌شود، کاربران از خواندن و به اشتراک گذاری آن‌ها لذت می‌برند و این یک روش سریع برای ارائه ارزش با هزینه‌ نسبتا کم است.

بازاریابی محتوا

پست‌های وبلاگ برای ایجاد ارتباط شما با مخاطبان‌تان ایده‌آل است و در نهایت می‌تواند به پرورش سرپ و تبدیل کمک کند. حفظ یک وبلاگ ثابت با ارسال پست‌های مکرر و با کیفیت، می‌تواند میزان قابل توجهی از بازدیدها را به وب‌سایت شما هدایت کند.

محتوای طولانی

محتوای طولانی و جذاب که به صورت رایگان و آنلاین در دسترس است، روشی خارق‌العاده برای ایجاد رهبری فکری و افزایش مشترکان است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که بگویید «مشترک شوید تا در صورت انتشار فصل بعدی راهنمای ما، به شما اطلاع رسانی شود.»

محتوای راهنما یکی از بهترین نوع محتواهای بلند است که می‌توانید ایجاد کنید. بسیاری از کسب و کارها، آن‌ها را از وبلاگ معمولی خود جدا کرده اند. این محتوا فقط ۱۰۰۰ کلمه نخواهد بود؛ ممکن است دارای ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ کلمه باشد. در این نوع محتوا چندین فصل وجود دارد، هر کدام در صفحه URL خاص خود هستند. به همین دلیل، آن‌ها ارزش فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهند. کاربران مجبور نیستند برای کسب اطلاعات در مورد یک موضوع به سایت دیگری مراجعه کنند، زیرا شما به معنای واقعی کلمه همه این موارد را پوشش داده اید.

بازاریابی محتوا

مطالعه موردی | بازاریابی محتوا

مطالعه موردی، مطلب عمیقی است که یک سناریو یا مثال خاص را پوشش می‌دهد، که باید هم دانش و هم اطلاعات عملی را ارائه دهد. این نوع از بازاریابی محتوا به چندین دلیل خارق‌العاده است: آن‌ها به شما امکان می‌دهند رهبری فکری ایجاد کنید، منحصر به فرد هستند و بسیار قابل اشتراک گذاری هستند – زیرا این داده‌های شما است و شخص دیگری نمی‌تواند به طور خودجوش همان نظرات و ایده‌های شما را داشته باشد.

مطالعات موردی هنگام پیروی از یک الگوی کاملا ساده بسیار موثر هستند؛ فقط کافی است خلاصه‌ای از مطالعه را بنویسید، مسئله یا فرضیه‌ای را که ارزیابی می‌کردید توضیح دهید، راه حل خود را توضیح دهید و سپس نتایج و دلیل اهمیت آن‌ها را بیان کنید.

بازاریابی محتوا

مقالات سفید

مقاله‌های سفید یا وایت پیپرها حاوی اطلاعات زیادی هستند که می‌توانند راه حل‌ها و داده‌هایی را درباره یک موضوع خاص ارائه دهند. تمرکز این نوع محتوا روی تمام جزئیات است. هنگامی که شما می‌خواهید رهبری فکری و اعتباری در صنعت خود ایجاد کنید، استثنایی هستند و می‌توانند آهنرباهای سرپ عالی بسازند.

از آنجا که وایت پیپرها پر از اطلاعات هستند، نوشتن‌شان زمان بیشتری می‌طلبد (و اگر شخص دیگری را برای نوشتن آن‌ها استخدام کنید، معمولا گران‌تر از انواع دیگر مطالب است). آن‌ها باید با یک خلاصه یا مقدمه شروع شده و در بخش‌های متمایزی ساماندهی شوند. مقالات سفید همیشه باید بر روی یک مشکل خاص تمرکز کنند و راه حل ارائه دهند (مانند استفاده از هشتگ‌های بیشتر، انتشار برنامه در زمان‌های خاص و استفاده از UGC). در بسیاری از موارد، شما طرفدار این هستید که بگویید این راه حل یا موقعیت بهترین راه ممکن است. آن‌ها در مورد فروش محصولات یا خدمات کسب و کارتان بسیار ارزشمند هستند.

بازاریابی محتوا

کتاب‌های الکترونیکی

نوشتن کتاب‌های الکترونیکی برای اولین بار، کمی دلهره‌آور است. اما فراموش نکنید این کتاب‌ها، آهنرباهای عالی سرپ هستند. ساخت آن‌ها به زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد، به همین دلیل شما می‌توانید این فرآیند را به یک نویسنده مستقل که تجربه نویسندگی آن‌ها را دارد، واگذار کنید.

کتاب‌های الکترونیکی می‌توانند پنج صفحه یا سی صفحه باشند، اما چیزی که اهمیت دارد ارزش نوشتن آن‌ها است. کار اشتباهی که در تالیف این کتاب‌ها رخ می‌دهد، این است که نویسنده وقت زیادی را صرف صحبت در مورد چرایی تبلیغات تجاری می‌کند و راه حل‌های واقعی ارائه نمی دهد. این کار کاربران را متقاعد نمی‌کند و بازاریابی محتوا محسوب نمی‌شود. اگرچه می‌توانید در این کتاب‌ها محصول خود را به عنوان راه حلی برای یک مشکل ارائه دهید، اما این نباید بیشتر از ۱۰٪ از کتاب الکترونیکی را در بر بگیرد.

بازاریابی محتوا

اینفوگرافیک‌ها | بازاریابی محتوا

اینفوگرافیک به شما امکان می‌دهد اطلاعات زیادی را به صورت بصری و قابل هضم در یک تصویر قرار دهید. به عنوان مثال، اگر پانزده آمار مختلف از یک مطالعه موردی دریافت کرده باشید، ترجیح می‌دهید کدام را ببینید: اینفوگرافیک با جلوه‌های تصویری، نمودارها و گرافیک‌ها در کنار آمار و ارقام، یا فقط یک لیست ساده بلند بالا از اطلاعات را؟

اینفوگرافیک‌ها برای اشتراک گذاری بیشتر عالی هستند (و می‌توانند ویروسی شوند). از آنجا که لینک برگشت به اینفوگرافیک شما در آن تعبیه شده است، هر کسی که آن را به درستی به اشتراک بگذارد، بک لینک‌های ارزشمندی را که همه ما برای بازاریابی محتوای خود نیاز داریم، به شما ارائه می‌دهد.

انواع مختلفی از اینفوگرافیک وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید، اما برخی موارد همیشه باید سازگار باشند. شما باید طراحی ساده و تمیزی داشته باشید تا کاربران بیش از حد خسته نشوند. مانند چک لیست‌ها، از فضای سفید زیادی استفاده کنید. در صورت لزوم، محتوا را در بخش‌های متمایزی سازماندهی کنید و از عنوان برای توضیح مختصر اینفوگرافیک استفاده کنید.

بازاریابی محتوا

الگو و بارگیری چک لیست‌ها

بارگیری الگو و چک لیست باعث ایجاد آهنرباهای سرپ استثنایی می‌شود. آن‌ها یک منبع عالی هستند که می‌توانند به طور مکرر توسط کاربران استفاده شوند و برای ساختن آن‌ها زمان و هزینه زیادی لازم نیست. شما می‌توانید در ازای ثبت نام در اشتراک گذاری ایمیل آن‌ها را پیشنهاد دهید، و یا در انتهای وبلاگ‌ها و ویدیوهای خود تبلیغ کنید.

الگوها و چک لیست‌ها باید به صورت تمیز و یکدستی سامان‌دهی شوند، یک نسخه خلاصه داشته باشند و برند تجاری شما را در جایی از آن قرار دهند. داشتن فضای زیاد برای این نوع محتوا ضروری است. این الگو و چک لیست (ترکیبی) یک مثال عالی از بازاریابی دیجیتالی است.

بازاریابی محتوا

ویدئو

ویدئو همیشه با محتوای مفید بازاریابی همراه نیست، اما شما می‌توانید خواسته‌تان را محقق کنید. محتوای ویدئویی پویا و جذاب است و کاربران، بیشتر از خواندن متن به تماشای ویدئو می‌پردازند، بنابراین شما باید آن را در استراتژی بازاریابی محتوای خود بگنجانید. این امر به ویژه برای هر دو بخش آموزش و محتوای محصول صدق می‌کند.

ساده‌ترین راه استفاده از ویدئوها در Content marketing، بارگذاری آن‌ها در YouTube، هماهنگی آن‌ها با پست‌های وبلاگ و جاسازی آن‌ها در پست‌های مرتبطی است که می نویسید. همه ویدئوها باید دارای مطالب ارزشمندی باشند و در پایان هر ویدئو، باید یک CTA طراحی شود تا در صورت امکان، مشترکین را به سایت یا صفحه فرود شما ارجاع دهند.

بازاریابی محتوا

پادکست‌ها | بازاریابی محتوا

پادکست‌ها تا یک دهه قبل محتوای مهمی نبودند، اما اکنون بیش از ۲۹ میلیون قسمت پادکست در اینترنت پخش شده است. این محتوای صوتی طی چند سال گذشته به سرعت رشد کرده و یک ایده هوشمندانه برای کسب و کارهایی است که به دنبال جهش سود خود هستند. خوشبختانه، امروزه راه حل‌ها و سیستم عامل‌های نرم افزاری توزیع بازاریابی محتوا برای تبلیغ پادکست شما بسیار زیاد و در دسترس است.

پادکست‌ها یک تاکتیک جذاب و دارای گوینده هستند که در آن می‌توانید به کاربران دسترسی پیدا کنید – حتی افرادی که از خواندن لذت نمی‌برند، می‌توانند در مورد محصولات و ایده‌های تجاری شما اطلاعات کسب کنند. پادکست‌ها به مشتریان امکان می‌دهند تا به صورت انفرادی هم از محتوا استفاده کنند. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند در هنگام ورزش یا رانندگی به پادکست گوش دهند، اما نمی‌توانند مقاله‌ای بخوانند و ویدئو ببینند.

content marketing

ایمیل خبرنامه و کمپین‌های پرورش

اگر کسب و کار شما به طور مداوم محصولات، به روزرسانی یا اطلاعات جدیدی برای اشتراک گذاری با خوانندگان دارد، یک خبرنامه ایمیل می‌تواند بسیار مناسب شما باشد. ایمیل‌ها ساده، مختصر و به طور کلی کوتاه هستند – ایجاد آن‌ها بر اساس یک الگوی یکنواخت بسیار آسان است. نکته اصلی این است که به ایمیل‌های خود عناوین معناداری بدهید تا در پوشه هرزنامه یا حذف شده کاربران‌تان قرار نگیرند. 

کمپین‌های پرورشی وقتی اتفاق می‌افتد که شما یک سری از این ایمیل‌ها را برای مشترکان خود ارسال می‌کنید، سپس داده‌ها را در مورد آن‌ها جمع‌آوری می‌کنید تا روند خرید را سرعت بخشیده و محتوای خود را تغییر و بهبود دهید. اغلب بهتر است یک سیستم ایمیل نیمه شخصی را بر اساس رفتار کاربران‌تان ایجاد کنید.

وبلاگ نویسی می‌تواند سنگ بنای استراتژی بازاریابی محتوای شما باشد؛ اما نباید تنها نوع محتوایی باشد که برای افزایش میزان بازدید، تولید بازده و هدایت فروش استفاده می‌کنید. استراتژی ایجاد تنوع در محتواها، همیشه بهترین خواهد بود و به شما کمک می‌کند تا نتایج طولانی مدت، پایدار و قابل توجهی را بدست آورید. برای بهره‌مندی از تنوع محتوایی و خلق محتوای حرفه‌ای به شما پیشنهاد می‌کنیم از نمونه کارهای ما در سایت دیدن کنید.

content marketing

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات

طبق گزارشات ارائه شده تقریبا ۴۰٪ از کاربران اینترنت، در برخی از دستگاه‌های خود از ابزار مسدود کننده تبلیغات استفاده می‌کنند. در همین حال، ۸۴٪ از میلیون‌ها کاربر اینترنت که بزرگترین گروه مصرف کنندگان را تشکیل می‌دهند، می‌گویند که بازاریابی سنتی را دوست ندارند یا به آن اعتماد ندارند. فکر می‌کنید دلیل آن چیست؟ چه تفاوتی بین این دو شیوه بازاریابی وجود دارد؟ برای یافتن پاسخ این سوالات در ادامه همراه ما باشید.

گفتن در مقابل نمایش دادن

تبلیغات یک نوع ادعا هستند که فقط یکسری ویژگی را بیان می‌کنند. برندهای زیادی وجود دارد که در تبلیغات خود ادعا می‌کنند «معتبرترین نام» را در صنعت خود دارند. اما این نوع تبلیغات، فقط جنبه طرح ویژگی‌ها را دارند. اما Content marketing، ویژگی‌ها و مشخصات یک برند را به نمایش می‌گذارد و با کاربران تعامل دارد.

فروش یک شبه در مقابل ارتباط دوجانبه

تبلیغات با هدف فروش سریع ساخته می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از تبلیغ کنندگان سنتی در مطابقت با شبکه‌های اجتماعی مشکل دارند و سعی در استفاده از همان مدل پخش سریع در رسانه‌ها را دارند.

اما رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا در هم آمیخته‌اند و برای ایجاد روابط مفید هستند. با وجود اینکه تبلیغات از قبل بارگیری می‌شود، برندها می‌توانند در هر مرحله از سفر خرید خود، از Content marketing برای رفع نگرانی‌های مشتریان‌شان استفاده کنند. یک تبلیغ می‌تواند در الهام بخشیدن کاربر برای خرید کمک کند، اما محتوا می‌تواند مشتری را قبل از خرید، در حین خرید و بعد از آن، در ارتباط با برند نگه دارد. 

بازار انبوه در مقابل بازار هدف

تبلیغات گران است. یک تبلیغ تلویزیونی یا رادیویی، باید تا آنجا که ممکن است مخاطبان عام را جذب خود کند. اما با محتوا می‌توانید به نیازهای اقشار مختلف جامعه پاسخ دهید. هزینه کمتر محتوا در مقایسه با تبلیغات سنتی می‌تواند به شما امکان ایجاد بخشی از محتوا را در چندین فرم – اینفوگرافیک، ویدئو، بیانیه‌های مطبوعاتی و… بدهد. با توزیع این محتوا در سایت‌های اجتماعی مانند YouTube و Facebook،  به کاربران امکان می‌دهید محتوای شما را در هر کجا و هر طور که بخواهند مصرف کنند، نه اینکه امیدوار باشند هنگام پخش تبلیغات شما در تلویزیون آن را تماشا کنند.

از آنجا که می‌توان آن را برای گروه‌های خاصی از کاربران تنظیم کرد، ویژگی قابل توجه دیگر محتوا قابلیت اشتراک پذیری آن است. وقتی محتوای مفید و غیرتبلیغاتی ایجاد می‌کنید، به احتمال زیاد توسط وبلاگ نویسان یا رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود.

content marketing

اهداف بازاریابی محتوا

چه در حال تهیه یک پست وبلاگ باشید و چه در حال تهیه مقاله با کمک نویسندگان مهمان، باید هدف آن مطلب را بدانید. افراد پس از خواندن مطالب شما چه کاری باید انجام دهند؟ پاسخ به این سوال می‌تواند از کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت شما تا درخواست کار، متفاوت باشد. فقط مطمئن شوید که هر محتوا در جهت هدف اصلی شما برای بازاریابی محتوا کار می‌کند.

اهداف Content marketing برای هر کسب و کاری متفاوت است. با این حال، در اینجا پنج هدف قطعی وجود دارد که صاحبان مشاغل می‌توانند بر روی آن‌ها تمرکز کنند:

آگاهی از برند | بازاریابی محتوا

این یکی از متداول‌ترین اهداف یک استراتژی بازاریابی محتوا است. به این دلیل که محتوای با کیفیت و هدفمند می‌تواند تخصص شرکت شما را به نمایش بگذارد و خوانندگان را به سمت این سوال که «چه کسی این مطلب را نوشته؟» بکشاند.

ایجاد محتوای با کیفیت بالا و انتشار پیوسته آن که درباره نقاط درد و نیازهای مخاطبان شما صحبت می‌کند، شما و شرکت‌تان را به عنوان یک متخصص موضوعی مفید و آگاه تلقی می‌کند. در نتیجه شما می‌توانید در میان مخاطبان خود اعتبار کسب کنید و این باعث می‌شود مخاطبان شما برای فراهم کردن نیازهای خود به دنبال خدمات و محصولاتی باشند که شرکت‌تان ارائه می‌دهد.

content marketing

وفاداری به برند

هنگامی که شما به طور مداوم در حال ایجاد محتوای منحصر به برند خود هستید، کاربران فعالیت برند شما را در جلوه‌ای جدید می‌بینند، و این باعث می‌شود که نه تنها اعتبار شما افزایش یابد، بلکه علاقه به برند شما هم افزایش پیدا می‌کند.

content marketing

آموزش مشتری

اینکه مشتری بتواند چیزی از شما یاد بگیرد، او را خوشحال می‌کند. به عبارت دیگر آموزش مشتریان بالقوه، یکی از کارآمدترین روش‌ها برای راه اندازی بازاریابی محتوا است.

شما می‌توانید کار خود را با نوشتن سوالاتی که تیم فروش شما از مشتریان می‌شنود، شروع کنید. ما تضمین می‌کنیم این سوال‌ها، ایده‌های نابی را برای نوشتن مقالاتی که برای مخاطبان شما ارزشمند هستند، ایجاد می‌کند. اینگونه محتواها حتی ممکن است چند مورد مردد را متقاعد کنند که به مشتری تبدیل شوند.

content marketing

تعامل با مشتری

انتشار مقاله و سپس پاسخ به نظرات یا سوالات مشتریان فعلی یا بالقوه، فرصتی برای برقراری ارتباط است. این نوع تعامل به شرکت شما جنبه بشر دوستانه را اعطا می‌کند و کمک می‌کند تا شرکت شما در چشم مشتری، دارای تخصص و شخصیت باشد. در واقع مشتریان می‌خواهند از مردمی مثل خودشان خرید کنند، نه یک برند منفعل.

content marketing

استخدام استعدادها | بازاریابی محتوا

از بازاریابی محتوا برای نمایش چشم انداز و فرهنگ شرکت خود به صورت معنادار و بدون هیچ‌گونه اغراقی استفاده کنید. شما به کارمندانی احتیاج دارید که محتوای متفکرانه و صادقانه تهیه کنند. درباره ارزش‌های اصلی شرکت خود فکر کنید و سپس محتوایی بسازید که این مقادیر را برجسته می‌کند و نحوه کارکرد شرکت‌تان را نشان می‌دهد.

ما در ژوا سعی می‌کنیم این مقادیر را در هر پروژه‌ای که به عنوان یک شرکت انجام می‌دهیم، مجسم کرده و در تمام محتوایی که ایجاد می‌کنیم به تصویر بکشیم. شما می‌توانید برای استخدام نوعی از استعداد که به دنبال آن هستید نیز از محتوا به همین روش استفاده کنید.

content marketing

چرا بازاریابی محتوا اهمیت دارد؟

شاید مهمتر از درک اینکه Content marketing چیست، بخواهید بدانید که چرا این شیوه بازاریابی برای تجارت شما مهم است. برای روشن شدن این موضوع، ابتدا باید چهار مرحله از چرخه خرید را برایتان شرح دهیم:

اطلاع: قبل از آگاهی رسانی، ممکن است مشتری نیاز به راه حل داشته باشد، اما از وجود راه حل اطلاعی نداشته باشد.

پژوهش: هنگامی که مشتری از وجود راه حلی آگاه شد، برای استفاده از آن شروع به تحقیق می‌کند. به عنوان مثال، یک خریدار اتومبیل سعی خواهد کرد دریابد که با وجود انواع مختلفی از اتومبیل‌ها، کدام یک متناسب با نیازهای وی است.

توجه: در این مرحله مشتری شروع به مقایسه محصولات مختلف از فروشندگان مختلف می‌کند تا مطمئن شود کالایی با کیفیت بالا و قیمت مناسب دریافت می‌کند.

خرید: سرانجام، مشتری تصمیم خود را می‌گیرد و وارد معامله می‌شود.

اگر تبلیغ و بازاریابی سنتی موثر باشند و بتوانند به دو مرحله دوم برسند، عالی است. اما بازاریابی محتوا با افزایش آگاهی از راه حل‌ها و آموزش مصرف کنندگان در مورد محصولی که ممکن است قبلا هرگز فکر نکرده باشند، به صورت مستقیم مشتری را به دو مرحله از مراحل خرید می‌رساند.

content marketing

نحوه کارکرد بازاریابی محتوا برای کسب و کار شما

در این نوع بازاریابی، مشتری‌های بالقوه محتوای شما را پیدا می‌کنند، ارزشمندی آن را درک می‌کنند و قبل از اینکه با شما تماس بگیرند، برای کار با شما متقاعد شده اند. شما مجبور نیستید با هیچ یک از تاکتیک‌های فروش فشاری درگیر شوید؛ فقط برای جزئیات، امضای توافق نامه و شروع کار با مشتری مذاکره خواهید کرد. در واقع اعتمادی که معمولا باید طی یک چرخه فروش گسترده جلب شود، پیش‌تر ایجاد شده است؛ قبل از اینکه بدانید مشتری بالقوه‌ای وجود دارد.

بازاریابی محتوا همچنین به این دلیل که از کانال‌های دیجیتال بازاریابی پشتیبانی می‌کند، مزایای اضافی برای کسب و کارتان در بر دارد. محتوای ناب را برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی فراهم می‌کند و با ایجاد پیوندهای ورودی طبیعی و ایجاد محتوای خوب در وب سایت شما که در موتورهای جستجو پیدا می‌شود، به تلاش در جستجوگرها کمک می‌کند. در حقیقت برای بسیاری از شرکت‌ها، عمده تلاش آن‌ها در زمینه سئو باید به Content marketing معطوف شود.

مزایای بازاریابی محتوا

در حال حاضر، شما یکسری اطلاعات را در مورد Content marketing کسب کرده‌اید، اما اگر هنوز روی آن سرمایه‌گذاری نکرده‌اید، ممکن است به این دلیل باشد که نسبت به مزایای بلند مدت آن تردید دارید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید امروزه این شیوه بازاریابی یکی از کاربردی‌ترین، موثرترین و مفیدترین استراتژی‌های بازاریابی است. بگذارید این ۱۰ مزیت برتر که در ادامه شرح می‌دهیم، شما را متقاعد کند:

محتوای بیشتر در سایت

 به نظر می‌رسد این یک مشاهده ساده باشد، اما اگر زمان بیشتر صرف این مدل بازاریابی کنید، به این معنی است که محتوای بیشتری در سایت خود خواهید داشت. این بدان معناست که مشتریان شما دلایل و فرصت‌های بیشتری برای آشنایی با برند شما خواهند داشت و بیشتر به شما اعتماد می‌کنند که این منجر به افزایش نرخ تبدیل خواهد شد. با داشتن محتوای عالی، کاربران شما مدت بیشتری در سایت شما خواهند ماند و این همیشه نشانه خوبی است.

نمایش بیشتر در موتورهای جستجو

هر پست جدیدی که به وبلاگ خود اضافه می‌کنید، صفحه دیگری است که گوگل قصد دارد آن را فهرست بندی کند. صفحات بیشتر همیشه با بازدید بیشتر ارتباط برقرار نمی‌کنند، اما داشتن صفحات با کیفیت بیشتر در ایندکس، می‌تواند فرصت‌های بیشتری برای رتبه بندی در جستجوی بیشتر و بازاریابی محتوا به شما بدهد. اگر کلید واژه‌ها و موضوعاتی را که مشتری‌های شما مرتبا آن‌ها را جستجو می‌کنند، هدف قرار دهید، مشکلی برای حضور در آن جستجوها با بایگانی اطلاعات خود ندارید.

content marketing

مرجع دامنه بالاتر | بازاریابی محتوا

نوشتن بیشتر و محتوای با کیفیت بالاتر باعث افزایش درک، اقتدار، ارتباط و اعتماد سایت شما می‌شود. اگر آن محتوا پیوندهای ورودی بیشتری را از منابع خارجی بدست آورد، اقتدار دامنه وب سایت شما حتی بیشتر می‌شود. مرجع دامنه بالاتر ارتباط بالایی با رتبه بندی جستجوی بالاتر دارد، بنابراین هر چه محتوای با کیفیت بیشتری تولید کنید، مشاهده جستجوی ارگانیک بیشتری را در تمام مناطق سایت خود کسب خواهید کرد.

ترافیک ارجاع بیشتر

این مورد به تعهد شما نسبت به بخش استراتژی انتشار محتوای شما بستگی دارد. وقتی به عنوان مهمان در انتشارات خارجی شرکت می‌کنید، این امکان را خواهید داشت که به سایت خود پیوند دهید. این کار را در یک سایت معتبر و مرتبط با بازدید بالا انجام دهید و با یک پست مهمان می‌توانید هزاران بازدید کننده جدید از سایت خود داشته باشید.

ترافیک اجتماعی بیشتر و دنبال کنندگان بیشتر

 برای افزایش قرار گرفتن در معرض دید، محتوای خود را در پلتفرم رسانه‌های اجتماعی خود به صورت سندیکا و اتحادیه درآورید. اگر این کار را انجام دهید، کاربران بیشتری مطالب شما را می‌بینند و می‌خوانند. علاوه بر این، کاربران این فرصت را دارند که محتوای شما را با دوستان و پیروان خود به اشتراک بگذارند و این باعث گسترش حلقه پیروان شما می‌شود. با گذشت زمان، فالوورهای بیشتری برای برند خود در شبکه‌های اجتماعی کسب خواهید کرد و در نتیجه از رسانه‌های اجتماعی بازدید بیشتری خواهید داشت.

content marketing

افزایش پتانسیل تبدیل

 اهداف اصلی شما برای بازاریابی محتوا درگیر کردن، اطلاع رسانی، کمک و ارزش آفرینی برای خوانندگان شما است. پس از حفظ این اهداف، می‌توانید از فضای باقیمانده برای تهیه یکی از محصولات یا خدمات خود استفاده کنید. اگر این کار را با درایت انجام دهید، به راحتی می‌توانید تعداد تبدیل‌های خود را افزایش دهید. فقط به یاد داشته باشید که محتوای خود را به تبلیغ تبدیل نکنید.

بهبود شهرت برند | بازاریابی محتوا

وقتی مردم مطالب شما را می‌خوانند، برداشت خاص خود را از برند شما دارند. اگر آن‌ها آنچه را بخوانند مفید، آموزنده یا روشنگر بدانند، بیشتر به نام تجاری شما فکر می‌کنند. علاوه بر این، اگر آن‌ها ببینند که محتوای شما در منابع خارجی منتشر شده و در خبرهای اجتماعی خود نشان داده می‌شود، شما را به عنوان یک رهبر معتبر در صنعت استنباط می‌کنند.

روابط تنگاتنگ مشتری و خواننده

شهرت بیشتر برند می‌تواند به اندازه و شناخت مخاطبان شما کمک کند، اما محتوای عالی همچنین می‌تواند وفاداری و نزدیکی روابط شما با مشتری را افزایش دهد. اگر از برندهای شخصی افراد برای نوشتن و به اشتراک گذاشتن محتوا استفاده می‌کنید، مشتریان شما می‌توانند ارتباط شخصی‌تری با شرکت شما برقرار کنند. اگر آن‌ها به عنوان منبع اصلی اطلاعات به شما اعتماد کنند، وفاداری آن‌ها تا زمانی که محصولات شما را خریداری کنند، تضمین می‌شود.

بهره‌وری جهانی

 چیزی به عنوان صنعت «بد» برای این نوع بازاریابی وجود ندارد. به معنای واقعی کلمه، هر کسب و کاری در هر نوع صنعتی می‌تواند از محتوا به عنوان یک استراتژی اصلی استفاده کند. حتی صنایع سنتی تولید هم می‌توانند بینشی درباره تحولات صنعت ارائه دهند یا فقط صنعت خود را در دسترس مصرف کنندگان قرار دهند.

کاهش هزینه‌های بازاریابی و ارزش افزوده

بازاریابی محتوا فقط به زمان نیاز دارد. این نوع بازاریابی مقرون به صرفه و حتی بهتر است و بازدهی مرکب را ارائه می‌دهد. چند ماه اول پیاده سازی استراتژی Content marketing ممکن است نتیجه چندانی نگیرید، اما چند ماه آینده شما شاهد رشدتان خواهید بود. چند ماه پس از آن شاهد رشد بیشتری خواهید بود.

جولیا فلشر ثروتمندترین زن جهان:

بازاریابی محتوا چهار برابر بازاریابی سنتی نرخ بازگشت سرمایه ما را تامین می‌کند.

استراتژی بازاریابی محتوا

بازاریابی از نوع محتوا در یک استراتژی مارکتینگ یکپارچه گسترده‌تر گنجانده شده و مستلزم استراتژی خاص خود است. استراتژی این شیوه بازاریابی چیزی بیشتر از ایجاد، توزیع و به اشتراک گذاری محتوا به منظور جلب مخاطبان، تولید سرنخ، بهبود نام تجاری و سایر اهداف بازاریابی است که می‌توانید با Content marketing ارائه دهید.

یک استراتژی بازاریابی از نوع محتوا، روش‌های مختلفی را برای استفاده از بازاریابی در طول سفر خریدار، چرخه زندگی مشتری و یا نقاط تماس مختلف تجربه مشتری تحلیل می‌کند، اما داشتن استراتژی گامی فراتر از این است. اساسا یک استراتژی بازاریابی محتوا به دنبال این است که چگونه می‌توان از محتوا (نه محتوا) به روشی استراتژیک و برای سایر استراتژی‌های بازاریابی مشتری و فروش استفاده کرد.

content strategy

سوالاتی که باید در تدوین این استراتژی بازاریابی به آن‌ها پاسخ دهید عبارتند از:

 • خریداران چه شخصیت‌هایی دارند و نیازهای محتوایی آن‌ها چیست؟
 • با استفاده بهتر از این شیوه بازاریابی، کدام بازاریابی و سایر اهداف سازمانی را می‌توان تحقق یا بهبود بخشید؟
 • برای سنجش موفقیت به کدام معیارهای بازاریابی و شاخص کلیدی عملکرد نیاز داریم؟
 • شرکت‌مان به چه ساختاری نیاز دارد؟
 • برای کدام یک از اهداف بازاریابی و حتی اهداف تجاری، می‌توانیم از بازاریابی محتوا استفاده کنیم؟
 • برای موفقیت باید از کدام فرایندهای سازمانی، موانع موجود، داده‌های رقبا، اهداف مدیریتی، بینش مشتری، ذینفعان تجاری، تیم‌ها، شرکای خارجی‌، اولویت‌های کلی بازاریابی و … اطلاع داشته باشم؟
 • صنعتی که کسب و کار من در آن تغییر می‌کند چگونه است؟
 • برای پاسخگویی به چه سوالات و گام‌هایی نیاز به ساختن استراتژی بازاریابی خود داریم؟
 • برای دستیابی بهتر به اهداف با استفاده از محتوا در مناطقی که بازده زیر حد انتظار است، می‌توانیم از چه بودجه‌ای استفاده کنیم؟
 • وقتی هیچ بودجه فعلی قابل استفاده یا تعدیل نیست، چگونه بودجه‌ها را پیش بینی کنم و بدست آورم؟

بدون داشتن یک استراتژی در این مدل بازاریابی، شما بیش از حد تمرکز روی محتوا – و استراتژی محتوا می‌کنید و دیگر اهداف کلی را نمی‌بینید. در واقع، این یکی از مهمترین و مهلک‌ترین اشتباهات در این مدل بازاریابی است. متأسفانه، این دیدگاه گسسته اغلب اتفاق می‌افتد و منجر به تمرکز روی موارد اشتباه می‌شود.

Content marketing بدون استراتژی، بی‌فایده است. شما می‌توانید جالب‌ترین محتوا را در سایت خود داشته باشید، اما اگر توسط افراد مناسب دیده نشود، ارزشی ندارد. مهم نیست که در چه مرحله‌ای از ایجاد محتوای خود هستید، خواه در حال پیش برنامه ریزی باشید، یا در حال توسعه یا در پایان کار باشید و درباره اینکه چگونه آن را به جهانیان ارائه دهید فکر ‌کنید. اکنون زمان آن است که به فکر بهترین راهبرد برای بهینه سازی باشید و آن مطالب را برای مخاطبان خود توزیع کنید.

نکته محتوای شما دیده شدن، خواندن، شنیدن و مهمتر از همه اشتراک گذاری آن است. تحقیقات نشان داده است که برندهای بی‌شماری که این نوع استراتژی را توسعه می‌دهند و از آن پیروی می‌کنند، تلاش‌های خود را مفیدتر و موفقیت‌آمیزتر می‌دانند.

مراحل بازاریابی محتوا

۱. بازاریابی محتوا با یک استراتژی محکم شروع می‌شود

اولین قدم برای این مدل بازاریابی، توسعه استراتژی درست است. مطالعه‌ای از اواخر سال گذشته نشان داد که ۶۴٪ از بازاریابان و متخصصان ارتباطات از قبل استراتژی خود را تعریف کرده اند. درصد حتی بیشتر می‌گویند که آن‌ها برای تقسیم برنامه محتوایی خود از تقویم محتوا استفاده می‌کنند.

هنگام تدوین استراتژی Content marketing خود، با تعریف شرکت خود شروع کنید. ممکن است کمی انتزاعی به نظر برسد، اما درک نقش شرکت شما به عنوان یک ارائه دهنده محتوا بسیار مهم است. ناگفته نماند که سازمان شما می‌خواهد درآمد کسب کند. اما این نقطه شروع خوبی برای استراتژی بازاریابی شما نیست. اگر این تنها تمرکز شما باشد، با نوشتن تبلیغات پایان می‌یابد.

دیوید بیبی مشهور می‌گوید:

«بازاریابی محتوا واقعا مانند یک قرار اول است. اگر تمام کاری که شما می‌کنید این است که در مورد خودتان صحبت کنید، قرار ملاقات دیگری وجود نخواهد داشت.»

بازاریابی از نوع محتوا واسطه‌ای برای فروش محصولات شما نیست. این وسیله تقویت روابط با گروه‌های هدف شما است. این باعث می‌شود آن‌ها در مورد شرکت شما احساس خوبی داشته باشند بنابراین آن‌ها می‌خواهند خرید خود را از شما ادامه دهند. بنابراین، اولین کاری که برای شروع این  مدل بازاریابی باید انجام دهید این است که به شرکت خود به عنوان یک برند تجاری نگاه کنید و خود را یک ناشر بدانید.

گام بعدی این است که تعیین کنید گروه‌های هدف شما چه کسانی هستند. سپس باید به این فکر کنید که برای کدام مرحله از سفر مشتری می‌خواهید کدام نوع محتوا را تهیه کنید. هر محتوایی که ایجاد می‌کنید در قیف فروش به دنبال یک هدف خاص است. ایجاد محتوای یکسان برای همه افراد گروه هدف شما کارساز نخواهد بود. هرکسی که به محتوای شما برخورد کند در یک مرحله از مراحل خرید قرار نخواهد گرفت.

۲. بازاریابی محتوا به محتوای با کیفیت بالا نیاز دارد

اکنون آماده‌اید که محتوای خود را ایجاد کنید. محتوای شما از یک محیط رسانه و پیام تشکیل شده است. هر دو مهم هستند. همچنین مهم است که از یک استراتژی سازگار پیروی کنید. به این فکر کنید که مخاطب شما چه کسانی هستند. در کدام مرحله از سفر خرید هستند؟ اگر مشتریان احتمالی شما هنوز در مرحله جهت‌گیری هستند، می‌توانید محتوای عمومی و آموزنده ارائه دهید.

رسانه‌ای که استفاده می‌کنید بستگی به این دارد که از کدام کانال‌ها برای توزیع محتوای خود استفاده کنید. به عنوان مثال اگر از اینستاگرام استفاده می‌کنید، رسانه شما عکس و فیلم خواهد بود. همچنین می توانید با فیلم در Facebook و LinkedIn بسیار مورد توجه قرار بگیرید. کتاب‌های الکترونیکی و مقالات سفید نیز محتواهای بسیار پرطرفداری هستند که می‌توانید در LinkedIn استفاده کنید. اگر برای وب سایت خود محتوا ایجاد می‌کنید، استفاده از ترکیبی از متن و تصاویر عاقلانه است. اگر صفحه‌ای به مطالعات موردی اختصاص داده‌اید ، بهتر است برای هر مطالعه موردی که منتشر می‌کنید، از یک قالب ثابت پیروی کنید. تصاویری که استفاده می‌کنید و نحوه ارتباط آن‌ها با برند خود نیز از عوامل مهم هستند.

کیفیت محتوای شما به زبانی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. اگر زبان خوب نباشد، هرگز محتوا کار نمی‌کند. شما می‌توانید بهترین طراحی گرافیکی و هوشمندانه‌ترین بینش را داشته باشید، اما اگر محتوا را بد بنویسید، هرگز به خوانندگان خود دسترسی پیدا نمی‌کنید. نوشتن یک مهارت است و همه در آن مهارت ندارند.

۳. مطالب خود را توزیع کنید

حال محتوای شما آماده انتشار است. اکنون وقت آن است که آن را در گروه‌های هدف خود منتشر کنید. کانال‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. مدل PESO ساختار خوبی برای استفاده است. PESO مخفف رسانه «پرداخت شده، کسب شده، مشترک و متعلق به خود» است. این کار با محتوای مربوط به دامنه‌های خود شما (رسانه‌های متعلق به شما) مانند پست‌های وبلاگ، توضیحات محصول، سوالات متداول، موارد مشتری و… شروع می‌شود. خبرنامه شما نیز بخشی از رسانه متعلق به شما است. همچنین می‌توانید مطالب خود را در کانال‌های دیگر مانند پست وبلاگ مهمان که برای وب سایت دیگری می‌نویسید، منتشر کنید. رسانه‌های اشتراکی شامل شبکه‌های اجتماعی، ارجاعات و توصیفات دهان به دهان است. سرانجام رسانه‌های پولی وجود دارد. این رسانه‌ها، کانال‌هایی هستند که برای توزیع محتوای خود پرداخت می‌کنید. شاید قبلا در یک کمپین LinkedIn پولی شرکت کرده باشید و یا قبلا از یک پست در فیس بوک حمایت مالی کرده باشید و با این کار آشنا باشید.

موبایل

۴. به دنبال سرنخ‌هایی از علایق مشتریان باشید

شرکت‌ها می‌خواهند بدانند که از پولی که برای بازاریابی محتوا سرمایه گذاری می‌کنند چه سودهایی کسب می‌کنند. به راحتی می‌توانید همین سوال را در مورد تبلیغات معمولی بپرسید. چگونه می‌توانید بگویید که بازده سرمایه گذاری برای یک بیلبورد چقدر است؟ اندازه‌گیری این سود دشوار است. بنابراین، اولین قدم به سوی تبدیل، تعریف اهداف خود است. آیا در وب‌سایت شرکت خود وبلاگی دارید؟ در این صورت، ممکن است هدف شما جذب بازدیدکننده بیشتر به سایت شما باشد. محتوای سایت شما همچنین می‌تواند به منظور سهولت یافتن شما در Google تعبیه شده باشد. علایق مشتریان شما می‌تواند سرنخی برای استراتژی شما باشد؛ همه این موارد بستگی به اهداف تعریف شده شما دارد.

ابزار مورد نیاز برای بازاریابی محتوا

در حالی که هیچ ابزار بازاریابی محتوا نمی‌تواند جایگزین استراتژی جامع و محتواگذاران با استعداد شود، اما داشتن فناوری مناسب می‌تواند در انجام کار بهتر، راحت‌تر و کارآمدتر به شما کمک کند.

صدها ابزار بازاریابی جهت تدوین محتوا در دسترس است، برخی رایگان یا ارزان و برخی بسیار گران هستند. آن‌ها همچنین اهداف مختلفی را از ایده پردازی محتوا گرفته تا تولید تا تبلیغ، بهینه سازی و موارد دیگر ارائه می‌دهند. در ادامه ۵ مورد از این ابزارها را به شما معرفی می‌کنیم.

HubSpot

HubSpot ابزارهای بازاریابی محتوای بسیاری را ارائه می‌دهد و بسیاری از آن‌ها رایگان امتحان می‌شوند. این ابزارها شامل موارد زیر می‌شود:

 1. فرم ساز قدرتمند
 2. ابزارهای بازشو
 3. چت زنده و بات چت
 4. کل افزونه در یک وردپرس برای بازاریابی

علاوه بر ابزارهای رایگان، اگر واقعا می‌خواهید یک ماشین رشد بسازید، HubSpot دارای CMS کلاس جهانی و قدرتمندترین پلتفرم اتوماسیون بازاریابی در صنعت است و به شما امکان می‌دهد همه چیز را به CRM رایگان متمرکز کنید. این بدان معنی است که ، در هر سطح از رشد شرکت، HubSpot راه حل‌هایی دارد که می‌تواند به شما در ساختن برنامه بازاریابی محتوا کمک کند.

در حال کار با لپ تاپ

WordPress | بازاریابی محتوا

وردپرس پرکاربردترین CMS در جهان است. از آگوست ۲۰۱۸ ، VentureBeat گزارش داد که وردپرس به طور کلی حدود ۳۰٪ از نیازمندی‌های اینترنت را تأمین می‌کند. این یعنی وردپرس یک ابزار بسیار قدرتمند است، هم در مراحل ابتدایی و هم همزمان با رشد برنامه بازاریابی محتوای خود.

وردپرس در هسته خود یک CMS منبع باز است که به شما امکان میزبانی و ساخت وب‌سایت‌ها را می‌دهد. شما می‌توانید از طریق WordPress.com خود میزبان یا میزبان سایت خود باشید. وردپرس شامل معماری پلاگین و یک سیستم الگو است بنابراین می‌توانید هر وب سایتی را متناسب با تجارت، وبلاگ، نمونه کارها یا فروشگاه آنلاین خود تنظیم کنید.

بازاریابی محتوا

Google Docs

Google Docs برای بازاریابی محتوایی بسیار سودمند است. در این ابزار، همه کارها  قبل از ارائه نهایی، انجام می‌شود. این بهترین پلتفرم برای همکاری با یک تیم از راه دور است، علاوه بر این استفاده از آن آسان است و تجربه کاربری مطلوبی دارد. بعلاوه، شما معمولا می‌توانید راهی برای بارگذاری مستقیم Google Docs در CMS خود پیدا کنید.

content marketing

Airstory | بازاریابی محتوا

Airstory بستر قدرتمندی برای نویسندگان است. اگر می‌بینید که بیش از حد بین Evernote ، Google Docs ، Google Drive جابجا می‌شوید و به نظر می‌رسد که همیشه چند زبانه برای تحقیق باز دارید، شاید زمان آن فرا رسیده باشد که به Airstory مراجعه کنید.

این ابزار به شما کمک می‌کند نقل قول‌ها، تصاویر و چندرسانه‌ای را ذخیره کنید و آن را به هر برنامه‌ای که در آن می‌نویسید، انتقال دهید. به همین ترتیب، این یک ابزار باورنکردنی برای همکاری و همچنین نویسندگانی است که روی محتوای با فرم طولانی‌تر (مانند وایت پیپر یا کتاب الکترونیکی) کار می‌کنند.

تولید محتوا

Yoast

Yoast یکی از ابزارهای محبوب برای نوشتن محتوای متمرکز بر SEO است. این ابزار نوعی افزونه وردپرس ترکیبی برای جستجوگرها است که تقریبا به همه کارها کمک می‌کند؛ از جمله بهینه سازی محتوا برای یک کلمه کلیدی، پیش نمایش و ویرایش توضیحات متا و اسلایس URL ، خلاصه کردن وظایف فنی SEO و پیشنهاد پیوندهای داخلی مرتبط. به طور خلاصه، همه کسانی که از وردپرس استفاده می‌کنند از Yoast نیز استفاده می‌کنند. این یک افزونه عالی است.

یواست

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این نوع ابزارهای کاربردی به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید و پست‌های آموزشی که ما درباره این افزونه‌ها ارائه داده‌ ایم را ببینید. فقط کافی است به آیدی zheva.company مراجعه کنید.

رابطه سئو و بازاریابی محتوا

Seo و  Content marketing ظاهرا دو اصطلاح متفاوت هستند. آن‌ها معنا و اهداف مختلفی دارند. حتی تعاریف آن‌ها نیز هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. اما ما اغلب آن‌ها را با هم در نظر می‌گیریم، مانند بازاریابی محتوای SEO، محتوای بازاریابی SEO و مواردی مشابه آن. در ادامه به شما خواهیم گفت که چه رابطه‌ای بین این دو وجود دارد. با ما همراه باشید.

خواسته‌ها

SEO مانند شخص A است که می‌گوید برای برخی وظایف و بازاریابی از نوع تدوین محتوا، به برخی از الزامات نیاز است و شخص B کسی است که می‌تواند این الزامات یا خواسته‌ها را برآورده کند. بنابراین خواسته‌ها و نیازهای سئو توسط بازاریابی محتوا  و رابطه تنگاتنگ AB پر می‌شود.

محتوا

سئو برای موفقیت و پیاده سازی کامل به محتوا نیاز دارد، در حالی که بازاریابی محتوا نیز به سئو نیاز دارد. SEO به Content marketing برای کلمات کلیدی، پست‌ها، وبلاگ‌ها، وبلاگ نویسی مهمان احتیاج دارد. به همین دلیل است که محتوا همیشه در سئو جستجو می‌شود.

کلمه کلیدی

برای سئو، به کلمات کلیدی نیاز دارید تا موتورهای جستجو را هدف قرار دهید، در حالی که Content marketing در واقع یافتن بهترین کلمات کلیدی مرتبط برای برآوردن خواسته‌های سئو است. ما می‌دانیم که SEO بدون کلمات کلیدی هیچ چیز نیست و یک کسب و کار فقط وقتی رتبه بالایی کسب می‌کند که دارای کلمات کلیدی رقابتی اما منحصر به فرد باشد. تنها روش استفاده صحیح از کلمات کلیدی انتخاب شده، بازاریابی محتوا است.

سئوی محتوا

بک لینک

بک لینک برای سئو مورد نیاز است. پیوندها تعیین می‌کنند که یک وب سایت در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرد. هر چه بک لینک بیشتر و با کیفیت‌تری دریافت کنید، سایت شما با سریعتر در رتبه بندی قرار می‌گیرد. بنابراین سئو به بک لینک نیاز دارد در حالی که این بک لینک‌ها فقط از طریق محتوای با کیفیت امکان پذیر است.

بهینه سازی | بازاریابی محتوا

سئو مربوط به بهینه سازی فنی است در حالی که آنچه برای بهینه سازی مورد نیاز است از طریق بازاریابی محتوا حاصل می‌شود. در سمت مشابه، بهینه سازی فنی باعث می‌شود محتوا جذاب به نظر برسد و کاربران را مجبور به خواندن محتوا کند. هر دو بهم پیوسته اند. برای بهینه سازی، برخی موارد از محتوا و برخی دیگر از سئو می‌آیند.

بازاریابی محتوا

خروجی سازگار

ما می‌دانیم که شما برای سئو، به ورودی منظم نیاز دارید؛ در حالی که خروجی به صورت به روزرسانی منظم وبلاگ‌ها و پست‌های مهمان است. سئو با محتوای منظم و تازه بهتر می‌شود. اگر نوشتن محتوا را متوقف کنید، موفقیت‌تان در جستجوگرها در عرض چند هفته ناپدید می‌شود و وب‌سایت دیگری این رتبه را به دست می‌آورد.

برنامه‌های خوب و بلند مدت سئو به محتوای منظم بستگی دارد. شما برای بهتر و موفقیت آمیزتر کردن SEO خود محتوای بی‌نظیری را ایجاد می‌کنید. به همین ترتیب، نوشتن محتوا بدون استراتژی SEO برای بازاریابی معنی ندارد.

وبلاگ نویسی مهمان

هیچ کس نمی‌تواند انکار کند که وبلاگ نویسی مهمان برای SEO مهم است. شما به سایت‌های دارای مرجع عالی با ترافیک با کیفیت نیاز دارید. برای این منظور شما به محتوایی با بالاترین کیفیت نیاز دارید. محتوا منتشر می‌شود و از آن سایت‌ها و سیستم عامل‌ها بک لینک می‌گیرید. در مواردی که SEO به پیوندها احتیاج دارد، Content marketing از طریق پست‌های مهمان، محتوا را فراهم می‌کند.

قوانین بازاریابی محتوا

در اینجا هفت قانون طلایی آورده شده است که ما برای کمک به شما در بهینه سازی بازاریابی محتوایتان شناسایی کرده ایم. به آن‌ها دقت کنید.

آنچه مخاطب شما نیاز دارد ایجاد کنید (نه آنچه که خودتان می‌خواهید)

همه ما در زندگی تجاری‌مان خودخواه هستیم. ما می‌خواهیم وظایف خود را به انجام برسانیم، پروژه‌ها را جلو ببریم و رشد را هدایت کنیم. هنگامی که ما شروع به برنامه ریزی محتوا با اهداف فروش یا ویژگی‌های محصول در مرکز فرآیند می‌کنی، تبلیغات و راهنماهای محصول را ایجاد می‌کنیم. ما بدون اینکه به معنای آن برای مخاطبان فکر کنیم، به مشتری می‌گوییم که می‌خواهد چه چیزی را بداند.

اگر ما با نیازهای مشتریان، علایق و مشکلات آن‌ها، فرصت‌ها و امیدهایشان شروع کنیم، محتوایی ایجاد می‌کنیم که به آن‌ها کمک می‌کند تا فروش، اشتراک و روابط عمیق‌تر و مستمر را پیش ببرد.

بازاریابی محتوا

یک استراتژی و چارچوب محتوایی تدوین کنید

به اهداف محتوای خود فکر کنید. در نظر بگیرید که می‌خواهید چه محتوایی را منتشر کنید، برای چه کسی، کجا، چه زمانی، چگونه و چرا. از خود بپرسید مخاطبان مورد نظر شما چه کسانی هستند – می‌خواهید چه کسانی را جذب کنید، محتوا ارزش خود را برای چه کسانی ارائه می‌دهد؟ بهترین راهنمای عملی ما در زمینه اجرای استراتژی محتوا، می‌تواند شما را در این مراحل راهنمایی کند.

محتوا را با مخاطبان و اهداف خود مطابقت دهید

هدف هر یک از محتواها و مکان انتشار آن را در چرخه خرید مشتری در نظر بگیرید.

 • محتوای انتقالی به انتقال مشتری در قیف فروش کمک می‌کند.
 • محتوای معامله گرایانه مشتری را متقاعد کرده و امکان تکمیل معامله را فراهم می‌کند.
 • محتوای تعاملی باعث ایجاد اعتماد، احترام و وفاداری بین مشتریان و برند می‌شود و پا را از معاملات فراتر می‌گذارد.

تجزیه و تحلیل شکاف را در جستجو انجام دهید

برای شناسایی موقعیت‌های جستجوی ارزشمندی که در حال حاضر متعلق به شما نیست، به دنبال شکاف‌هایی در صفحات نتیجه موتور جستجو (SERP) باشید. نوع محتوایی را که باید تولید کنید برای بالا بردن رتبه بندی جستجوی خود مشخص کنید. کلمات کلیدی مورد استفاده مخاطبان خود، حجم جستجوها برای یک اصطلاح خاص و چگونگی بهبود آن‌ها را مرور کنید.

نگاهی به رقبا بیندازید تا ببینید عملکرد آن‌ها چگونه است و در کجا باید پیشرفت کنید. برای تجزیه و تحلیل از Google Keyword Tool، تجزیه و تحلیل و سایر ابزارهای خود استفاده کنید.

به حاکمیت، برنامه ریزی و هماهنگی توزیع محتوای خود پایبند باشید

بدون حاکمیت و برنامه ریزی، استراتژی بازاریابی محتوا صرفا یک نیت خوب است. بهترین دستورالعمل‌های اصول مربوط به ایجاد، تدوین و توزیع محتوا را در یک برنامه زمانی محتوا دنبال کنید.

تایپ کردن

محتوای مناسب را در زمان مناسب به فرد مناسب تحویل دهید

در نظر بگیرید که چگونه می‌توان انواع مختلف محتوا را در قالب‌های مختلف و در سیستم عامل‌های مختلف توزیع کرد تا اهداف مختلفی حاصل شود.

نوآوری و چابکی در محتواهایتان داشته باشید

دنیای دیجیتال بر توانایی پاسخگویی به موقع تأکید دارد. فرصت‌ها را در جایی که مناسب است محتوای خود را در آن قرار دهید، شناسایی کنید و سپس با گذشت زمان آن را به طور عینی و تدریجی تطبیق دهید.

 کشف ایده‌ بازاریابی محتوا

شاید بپرسید که چگونه ایده‌های جالب بازاریابی محتوایی را پیدا کنیم؟ ما در ادامه چند مورد از این ایده‌ها را به شما می‌گوییم.

به آنچه دیگران در مورد آن می‌نویسند نگاه کنید و کار بهتری انجام دهید

شما احتمالا از قبل لیستی از وبلاگ‌ها و نشریاتی که به دنبال آن‌ها هستید و امیدوارید روزی از آنها الگو بگیرید را برای خود دارید. پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به پست‌های برتر آن‌ها بیاندازید و پست‌های مشابه و بهتری ارائه دهید. حتما دلیلی وجود دارد که این پست‌های وبلاگ برای آن‌ها خوب عمل کرده است؛ بنابراین اگر مخاطبان هدف شما با آن‌ها مطابقت داشته باشد، مطمئن باشید که این یک پیروزی برای شما رقم خواهد زد.

به آنچه مشتری‌تان می‌پرسد گوش دهید

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید بفهمید مشتریان شما در صنعت و تجارت شما، چه سوال‌هایی دارند.

 • شما می‌توانید از تیم‌های فروش خود که تعامل منظم با مشتریان دارند، بپرسید.
 • از یک برنامه چت زنده مانند Zopim یا Olark برای چت آنلاین با آن‌ها استفاده کنید.

با ستاره صنعت خود مصاحبه کنید

هر صنعتی ستاره منحصربفرد خود را دارد. شرکت‌های نوپا ایلان ماسک را دارند. طراحان جونی آیو را دارند و بازاریابان شی گودین را در اختیار دارند. موفقیت و تجربه این سوپراستارها، باعث شده که آن‌ها به گنجینه‌ای از نکات، ترفندها و توصیه‌‌ها تبدیل شوند. برای استفاده بیشتر از آن‌ها، مهم است که ابتدا آن‌ها را به خوبی بشناسید. در اینجا کمی تحقیق روزنامه نگاری مفید خواهد بود. ابتدا بدانید که داستان‌های آ‌ن‌ها چیست و چه چیزهای خارق‌العاده‌ای در مورد آنها وجود دارد، سپس می‌توانید از ایده‌های آن‌ها جهت بازاریابی محتوا استفاده کنید.

همکاری

به روز باشید

هر صنعت مجموعه‌ای از واژه‌ها و گرایش‌های خاص خود را دارد که پیوسته مد می‌شوند و از مد خارج می‌شوند. اگر سرعت کافی دارید، می‌توانید سوار این امواج شوید و پست‌های منظمی را ارائه دهید. با استفاده از Google Alerts می‌توانید از موضوعات پرطرفدار در کسب و کار خود آگاه باشید. برای استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار و شرکت خود، هشدار ایجاد کنید و از آن بخواهید هر زمان که یکسری تعاریف بوجود آمد، به روزرسانی‌ها را برای شما ارسال کند. NinjaOutreach همچنین ابزاری موثر برای یافتن موضوعات داغ در دنیای رسانه‌های اجتماعی است.

بازدیدهای قدیمی را تازه کنید

پست‌های قدیمی خود را که بیشترین بازدید را گرفته اند، بررسی کنید. این مقالات مانند نگین تاج شما هستند. ببینید چگونه می‌توانید نسخه‌های به روز شده آن‌ها را که مربوط به امروز هستند ایجاد کنید، تا بتوانید آن موفقیت اولیه را تکرار کنید.

نکات مهم در بازاریابی محتوا

بازار هدف و پرسونای مشتریان خود را مشخص کنید

مهمترین عنصری که باید پایه استراتژی محتوا را تشکیل دهد، این است که بدانیم محتوا برای چه کسانی تدوین می‌شود. اینجاست که تعریف بازار هدف شما و شخصیت مشتری ارائه می‌شود. قبل از تعریف هر جنبه‌ای از استراتژی محتوا، مهم است که تعیین کنید تجارت شما در بازار چه کسانی را هدف قرار داده است. در حالت ایده آل، بازار هدف به عنوان جمعیت عمومی تعریف شده است که علاقه‌مند است یا می‌تواند برای خرید محصولات/ خدمات شما متقاعد شود.

یک استراتژی محتوای مستند تهیه کنید

گام بعدی که یک بازاریاب باید بردارد، تعریف استراتژی محتوا و مستندات به طور کامل است. بیشتر بازاریابان تصور می‌کنند که راه اندازی یک وبلاگ و فعال شدن در کانال‌های مختلف اجتماعی تمام آنچه است که بایستی انجام شود. نکته دیگری که اکثر بازاریاب‌ها در آن اشتباه می‌کنند، این است که فرض کنند استراتژی محتوای آن‌ها مستلزم مستقل بودن از سایر تلاش‌هایشان باشد – بازاریابی از طریق ایمیل، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات و بازاریابی آفلاین. برعکس، مهم است که هر یک از جنبه‌های استراتژی بازاریابی در جهت یک هدف کار کرده و به آن ارزش افزوده باشد.

تولید محتوای با کیفیت مداوم | بازاریابی محتوا

عنصر اصلی بعدی یک استراتژی بازاریابی محتوای موفق، تولید مداوم محتوای با کیفیت طبق برنامه پیش بینی شده است. ضروری است که یک بازاریاب یک جدول زمانی را تعیین کند که استراتژی محتوا برای آن ایجاد شود و نحوه اجرای آن در دوره زمانی معین تکمیل شود.

بازاریابی محتوا

تجزیه و تحلیل و گزارش

جنبه دیگری که در تعیین موفقیت یک استراتژی محتوا نقش حیاتی دارد، اندازه‌گیری نتیجه هر تلاشی است. مهم است که درک کنیم چه محتوا در کدام کانال بهترین عملکرد را دارد تا بتوان از آن بیشترین استفاده را کرد. استفاده از ابزاری مانند Google Analytics می‌تواند به شما کمک کند تا درک کنید که بازار هدف شما چگونه به استراتژی محتوای شما پاسخ می‌دهد – تعداد بازدید از پست‌های وبلاگ، منبع ترافیک، نسبت بازدید، نرخ پرش، دستگاه‌های مورد استفاده برای دسترسی به محتوا، پیوندهای ورودی ایجاد شده، تکرار و ترافیک جدید، رفتار در محل، و مواردی دیگر. اما همچنین مهم است که تحت تأثیر همه داده‌ها قرار نگیرید.

سندیکا تهاجمی و اشتراک گذاری آسان

دو عنصری که برای تأثیر مستقیم بر موفقیت یک استراتژی محتوا با هم کار می‌کنند، سندیکای تهاجمی و اشتراک گذاری آسان محتوای تولید شده است. مهم است که شما محتوا را در کانال های مختلف دیجیتال به نمایش بگذارید – رسانه‌های اجتماعی، سیستم عامل‌های مدیریت محتوا، انجمن‌ها، گروه‌ها، خبرنامه‌ها، اعلان‌ها و… . به همین ترتیب، هر یک از قطعات محتوایی ایجاد شده باید به راحتی قابل اشتراک باشند. از جمله دکمه‌های اشتراک اجتماعی در ابتدا، انتها یا کنار هر قسمت از محتوا، گرفته تا امکان ارسال ایمیل به یکی از دوستان یا ذخیره آن برای بعدا خواندن، یک بازاریاب باید اشتراک آسان خواننده را تضمین کند.

بهینه سازی و بداهه پردازی

اگر یک استراتژی بازاریابی محتوا کار می‌کند، خوب است. اما اگر اینگونه نباشد، اکثر بازاریابان تصمیم می‌گیرند که آن را به کلی از کار برکنار کنند و به جای بداهه پردازی موجود روی یک استراتژی جدید کار کنند. چیزی که منجر به آن می شود سو مدیریت منابع است. مانند هر تلاش بازاریابی دیگر – به عنوان مثال تبلیغات – برای موفقیت استراتژی‌های محتوا نیز باید تلاش شود و برای ایجاد تغییرات، بهینه سازی انجام شوند. استفاده از داده‌های موجود و داده‌های فعلی بازار می‌تواند به ایجاد کمپین‌های موثرتر از تلاش برای جمع‌آوری امتیازات از همان ابتدا کمک کند.

یک استراتژی محتوای خوب، جدول زمانی را برای دستیابی به اهداف خاص و مراحلی را که یک بازاریاب برای دستیابی به آن‌ها باید انجام دهد، تعریف می‌کند. اما هم صاحبان مشاغل و هم بازاریابان باید بدانند که یک استراتژی محتوا مستعد تغییر مکرر است تا بتواند با علایق مخاطبان هدف مطابقت داشته باشد.

سفارش تولید محتوا

برای سفارش تولید محتوای باکیفیت و یونیک، می‌توانید همین الان به سایت ما، ژوا مراجعه کنید. محتواهایی که ما در ژوا ارائه می‌دهیم، با رعایت تمامی نکات سئو، نگارش و دستورالعمل مکتوب شرکت، تهیه شده‌اند و می‌توانند سبب افزایش فروش شما شوند. ژوا همچنین ایده‌های بسیار زیادی دارد که می‌تواند محتوایی مختص برند شما ارائه دهد.

نویسنده‌های ژوا با کسب و کارهای زیادی کار کرده‌اند و قادر به خلق محتواهای حرفه‌ای و بی‌نظیر هستند. ماموریت ژوا، ارائه محتوای باکیفیت برای همه کسب و کارها است و به شما کمک می‌کند تا بتوانید در استراتژی برنامه بازاریابی محتوای خود موفق شوید. کافی است برای سفارش روی تولید محتوای متنی کلیک کنید. 

content marketing

نتیجه گیری بازاریابی محتوا

در این مطلب ژوا درباره بازاریابی محتوا، ضرورت بکارگیری آن، مزایا، مراحل ایجاد، ابزارها، قوانین و سایر موارد مرتبط با آن صحبت کردیم و گفتیم که Content marketing یکی از مقرون به صرفه ترین و کارآمدترین روش‌های ایجاد آگاهی از برند، حفظ روابط با مخاطب هدف و حتی در برخی موارد، جذب مشتری جدید است.

اگر کسب و کار خود را دارید، جدا از اینکه در چه صنعتی فعالیت می‌کنید، این شیوه بازاریابی می‌تواند موفقیت شغلی و افزایش درآمد‌ آتی شما را در این راه تضمین کند. پیشنهاد می‌کنیم هر چه سریع‌تر شروع به سرمایه گذاری در آن کنید تا نتایج  آن زودتر عایدتان شود و در نهایت موفقیت کسب و کار خود را ببینید. چه بخاطر افزایش ترافیک سایت، چه نرخ تبدیل بیشتر یا فقط روابط بهتر با مشتریان، در این امر شرکت کنید. دلیلی ندارد که این شیوه بازاریابی در زرادخانه بازاریابی شما لحاظ نشود.

شرکت‌های بسیاری وجود دارند که خدمات بازاریابی محتوا را ارائه می‌دهند. اگر بیش از حد مشغول کسب و کارتان هستید و آماده مدیریت داخلی آن نیستید، استخدام یک شرکت ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد. ما در این راه به شما کمک می‌کنیم تا محتوای باکیفیت، سئو و یونیک را برای معرفی برند خود توسعه دهید و مخاطبان زیادی را به خود جلب کنید. با کلیک بر روی سفارش تولید محتوا می‌توانید از خدمات ما استفاده کنید و از مشاوره محتوایی رایگان ما بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

Content marketing یعنی چه؟ Content marketing یا همان بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار برای جذب و حفظ مخاطبان مشخص متمرکز است و در نهایت، منجربه سودآوری کسب و کارها می‌شود.

 بازاریابی محتوا برای تحقق بخشیدن به چه اهدافی کاربرد دارد؟ این نوع بازاریابی برای اهدافی مثل آگاهی از برند، وفاداری مشتریان نسبت به برند، آموزش مشتریان، تعامل با مشتری و استخدام کارمندان مستعد، کاربرد دارد.

چه نوع محتواهایی می‌توانم تولید کنم؟ محتواهایی که برای این نوع بازاریابی بیشتر استفاده می‌شوند، محتوای بلاگ، اینفوگرافیک، مقالات طولانی، مقالات سفید، مطالعه موردی، کتاب‌های الکترونیکی، ویدئو، پادکست، ایمیل خبرنامه و چک لیست‌ها هستند.

فرایند بازاریابی محتوا به چه صورت است؟ این فرایند شامل ۴ مرحله ایجاد یک استراتژی محکم، تهیه محتوای باکیفیت، انتشار محتوا و تبدیل علاقه مشتری به سرنخ می‌شود.

منابع

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *