تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد | جامع‌ترین مقاله در پاسخ به سوالات محتوایی شما

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه استراتژی کسب و کار شما برای یافتن جامعه هدف خود، کاملا متفاوت با چند دهه قبل شده است. بازاریابی محتوا از لحاظ جذب مشتری‌های جدید و حفظ مشتریانی که قبلا چیزی خریداری کرده‌اند، به یکی از موثرترین تکنیک‌های عصر دیجیتال تبدیل شده است. بازاریابی محتوا نه تنها برای جذب علاقه‌مندان به سمت پیشنهادات برند شما مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه بهترین روش برای انتقال هویت و ارزش‌های کسب و کارتان به دیگران است. همچنین به شما امکان می‌دهد تا با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، در زندگی روزمره افراد برای خود جایگاهی ایجاد کنید. برای اتخاذ استراتژی که مبتنی بر بازاریابی محتوا باشد، به تولید محتوا در زمینه کسب و کارتان نیاز دارید. اگر می‌خواهید بدانید تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تولید محتوا چیست | تولید محتوا یعنی چه

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

تولید محتوا می‌تواند برای صنایع مختلف، تعاریف مختلفی داشته باشد. در صحنه بازاریابی دیجیتال، طبق تعریف تولید محتوا چیست ویکی پدیا: «به اطلاعاتی که در زمینه‌های خاص با استفاده از یک یا چند قالب رسانه برای مخاطبان ایجاد می‌شود، تولید محتوا گفته می‌شود». در واقع محتوا روشی است برای ارائه اطلاعات، درگیر کردن مخاطبان، ایجاد ترافیک و شروع مکالمه که از طریق برخی رسانه‌ها در قالب گفتار، نوشتار یا هنرهای مختلف به کار گرفته می‌شود. اشکال معمول ایجاد محتوا شامل نگهداری و به روزرسانی وب سایت‌ها، وبلاگ نویسی، مقاله نویسی، عکاسی، فیلم برداری، آموزش آنلاین، پست‌‌‌های شبکه‌های اجتماعی و فعالیت رسانه‌های دیجیتالی می‌شود.

چرا تولید محتوا ضروری است؟

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

همه شرکت‌های بزرگی که الان در دنیا مطرح هستند، از یک جایی کارشان را شروع کردند. برای مثال داستان آمازون از گاراژ یک خانه و فیس بوک از اتاق یک خوابگاه دانشجویی شروع شد و هر یک از این دو شرکت به جایگاه باشکوهی رسیدند که امروز همه ما شاهد آن هستیم. همه کارآفرینان خواهان رشد کسب و کار خود هستند، چرا که موفقیت آنها در رشد تجارتشان نهفته است. اما رشد کسب و کار فرایند ساده‌ای نیست، شما باید مراحل لازم برای تأثیرگذاری بر مخاطبان خود و حفظ آنها را بارها و بارها از نزدیک بررسی کنید.

راهکاری قدرتمند برای رشد کسب و کار

امروزه همه کسب و کارها در دنیای مجازی فعالیت می‌کنند؛ حتی فروشگاه‌های آجر و سیمان نیز از طریق تجارت الکترونیکی درآمد کسب می‌کنند. در این میان تولید محتوای وب سایت یک راهکار قدرتمند برای رشد کسب و کار شما است. برای این منظور، وب سایت تجاری شما باید دارای محتوای مناسبی باشد تا بتواند مخاطبان شما را پیدا کرده و آنها را به مشتریان وفادار برندتان تبدیل کند. یادتان باشد که اگر کاربران نتوانند محتوای مورد نظر خود را در وب سایت کسب و کار شما پیدا کنند، گزینه‌های بی‌شماری از رقبایتان در دنیای آنلاین وجود دارند که می‌توانند به سوالات آنها پاسخ دهند و سود ببرند. بنابراین ضروری است که روی محتوای آنلاین خود سرمایه گذاری کنید تا از مزایای شفاف رشد کسب و کار، جا نمانید.

رشد تجارت با محتوا

محتوایی که ایجاد می‌کنید به شدت با رشد تجارت شما مرتبط است. مانند همه فعالیت‌های بازاریابی، ایجاد محتوای برنامه ریزی شده و با اجرای خوب که مخاطبان شما را درگیر کند و درجه‌ای از اعتماد آنها را جلب کند، مستقیما بر فروش شما تأثیر می‌گذارد. برای به دست آوردن بهترین بازده در ایجاد محتوای خود، باید بدانید که تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد و حرفه شما به چه نوع محتوایی نیاز دارد. زیرا محتوا فقط منحصر به وب سایت شغلی شما نیست، بلکه کانال‌های اجتماعی شما یک خروجی قدرتمند برای رشد کسب و کارتان هستند و محتوایی که برای آن کانال‌ها ایجاد می‌کنید، به روش مستقیم‌تری به مخاطبان شما دسترسی دارند.

درست فهمیدید، محتوای الکترونیکی به اندازه‌ای قدرت دارد که می‌تواند از مشتریان شما، مبلغانی بسازد که درباره برند شما در کانال‌های اجتماعی با دیگران صحبت کنند.

کاربردهای تولید محتوا | چرا باید از تولید محتوا استفاده کرد؟

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

تولید محتوای الکترونیکی از چندین جهت به کسب و کار شما کمک خواهد کرد. به همین دلیل تعجبی ندارد که بیشترین استراتژی مورد استفاده در شرکت‌های بازاریابی دیجیتال، تولید محتوا باشد. اکنون که با تعریف آن آشنا شدید، مهم است که بدانید تولید محتوا چه کاربردهایی دارد، به موارد زیر دقت کنید:

 • در شبکه‌های اجتماعی جذابیت بهتری خواهید داشت
 • باعث جلب اعتماد مخاطبان شما خواهد شد
 • منجر به تولید بیشتر و بهتر سرب‌ها خواهید شد
 • محتوای اورجینال می‌تواند تبدیلات را بهبود بخشد (قیف فروش)
 • کسب و کار شما به لطف سئو بیشتر نمایان خواهد شد
 • محتوای عالی می‌تواند شرکت شما را به عنوان مرجعی در صنعت شما جای دهد
 • تولید محتوای با کیفیت می‌تواند آگاهی از برند را ایجاد کند
 • شما طرفداران وفادار برند تجاری خود را پرورش خواهید داد
 • در استراتژی بازاریابی خود صرفه جویی خواهید کرد

انواع محتوا

حال که متوجه شدید تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، شما را با انواع محتوا آشنا می‌کنیم. از آنجا که محتوا ارز اینترنت است، چندین نوع محتوا وجود دارد که برند‌ها می‌توانند برای ایجاد مخاطب، دستیابی به بازارهای هدف جدید، ارائه ارزش به مشتریان و چشم اندازهای جدید، روی ایجاد آنها تمرکز کنند. اما با وجود اینکه انواع مختلفی از محتوا وجود دارد، برای برندها دشوار است که بدانند روی کدام یک سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین قصد داریم در ادامه هفت نوع محتوای برتر را به شما معرفی کنیم تا بدانید کدام یک از آنها برای رشد برند شما مناسب است.

وبلاگ‌ها | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

از زمانی که اینترنت به وجود آمد، وبلاگ نویسی وجود داشته است، اما این روش در طی سال‌های گذشته پیچیده‌تر شده است. به ویژه هنگامی که صحبت از مشاغلی می‌شود که برای جذب مخاطب از وبلاگ استفاده می‌کنند. وبلاگ‌های امروز در رابطه با موضوعاتی هستند که مخاطبان شما آنها را جالب می‌دانند، مانند متن‌هایی که مرتبط هستند و با کیفیت و خوب نوشته شده‌اند. بنابراین آنها می‌توانند ابزاری عالی برای ایجاد اقتدار، اعتماد و روابط بهتر با مخاطبان و در نتیجه هدایت تبدیل‌ها باشند. از دیگر مزایای یک وبلاگ این است که نوشتن و انتشار پست‌ها نسبتا آسان است و محتواهای موجود بسیار قابل اشتراک هستند و به راحتی توسط موتورهای جستجو کشف می‌شوند.

می‌توانید از سرویس‌هایی مانند WordPress ، Tumblr ، Medium  و Blogger استفاده کنید. با این حال وبلاگ نویسی یک تعهد منظم است و شما باید آماده باشید که هر دو روز یکبار پست ارسال کنید. مطمئن باشید که روی موضوعاتی تمرکز کرده‌اید که مخاطبان شما به آن توجه می‌کنند و از تخصص خود در زمینه موضوعات برای ایجاد اقتدار و اعتماد استفاده کنید. همچنین باید پست‌های خود را با کلمات کلیدی مرتبط بهینه کنید و وبلاگ‌ها را به یکدیگر و سایر مطالب پیوند دهید تا به خوانندگان کمک کند اطلاعات بیشتری درباره شما پیدا کنند.

چک لیست‌ها

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

با توجه به توضیحاتی که ارائه دادیم متوجه شدید که تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؛ اما قصد بر این بود که شما را با انواع محتواها آشنا کنیم، به همین دلیل یکی دیگر از انواع محتواهایی که بسیار محبوب است را معرفی می‌کنیم: چک لیست‌ها. از دلایل محبوبیت زیاد آنها می‌توان به خواندن آسان، قابل اسکن بودن و جذابیت بصری اشاره کرد، ضمن اینکه بسیار قابل اشتراک هستند.

از منظر ایجاد محتوا، نوشتن لیست‌ها نیز آسان است. زیرا هنگامی که موضوع و شماره دارید، تنها کاری که باید انجام دهید پر کردن جای خالی است. با این حال، این بدان معنا نیست که شما می‌توانید بدون تأمل در مورد محتوای یک چک لیست، فهرستی از عناوین مرتبط را جمع‌آوری کنید؛ زیرا این نوع محتوا هم باید آموزنده و هم باکیفیت باشد.

عناوین جذاب و منحصر به فرد بخش مهمی از نوشتن مقالات لیست است. مانند انواع محتواهای دیگر، لیست‌ها باید دارای معرفی و نتیجه گیری باشند و باید با کلمات کلیدی مرتبط بهینه شوند. شما می‌توانید به تعداد دلخواه در لیست‌های خود شماره داشته باشید. لیست‌های طولانی به همان نسبت کوتاه‌ترها قابل قبول هستند، اما جزئیات همیشه مهم هستند.

کتاب‌های الکترونیکی

کتاب‌های الکترونیکی یا ebooks نوعی محتوای طولانی هستند و همانطور که از نامشان پیداست، این کتاب‌ها، الکترونیکی هستند و غالبا به صورتPDF یا با فرمت HTML در دسترس هستند. این نوع مطالب می‌تواند به شما امکاناتی برای اشتراک دانش و تخصص خود در مورد یک موضوع را ارائه دهد. کتاب‌های الکترونیکی دارای مزایای زیادی هستند. از جمله ایجاد اقتدار، افزایش لیست‌های ایمیل و تقویت محتوای کلی شما.

در پاسخ به این سوال که بهترین شیوه برای نگارش کتاب الکترونیکی در تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ جواب این است که تمرکز اصلی کتاب باید روی ارائه راه حل باشد؛ در غیر این صورت، برای مخاطبان شما ارزشی نخواهد داشت. بنابراین زمانی را که صرف تبلیغات می‌کنید به حداقل برسانید و بیشتر روی راه حل‌های کلی تمرکز کنید.

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

 این نوع محتوا به تحقیق، زمان و نوشتن باکیفیت نیاز دارد، بنابراین بهتر است قبل از شروع ، برنامه‌ای تنظیم کنید. همانطور که گفتیم کتاب‌های الکترونیکی طولانی هستند، بنابراین مطمئن شوید که مطالب را با استفاده از فصل‌ها، زیرعنوان‌ها، گرافیک‌ها، اینفوگرافی‌ها و سایر عناصر قالب بندی جالب تجزیه کنید. همچنین باید کمی زمان برای انتخاب عنوان و طراحی کتاب بگذارید زیرا این همان چیزی است که خوانندگان را به خود جذب می‌کند.

اینفوگرافیک‌ها | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

اینفوگرافیک‌ها از محبوب‌ترین انواع محتوایی هستند که می‌توانید ایجاد کنید؛ دلیل محبوبیت‌شان هم این است که آنها اطلاعات زیادی (مانند آمار، تحقیقات و سایر داده‌ها) را به روشی بصری جذاب، قابل هضم و قابل اشتراک ارائه می‌دهند. در واقع، اینفوگرافیک‌ها سه برابر بیشتر از انواع دیگر مطالب در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند، بنابراین می‌توانند در ساخت بک لینک و همچنین افزایش مخاطبان به شما کمک کنند.

ایجاد اینفوگرافیک یک کار هنری است و موارد زیادی وجود دارد که باید هنگام طراحی از آنها آگاه باشید. یادتان باشد که مهم است فضای سفید زیادی را در قطعه وارد کنید تا طرحتان تمیز و منظم به نظر برسد. بسیاری از اینفوگرافیک‌ها نیز برای جدا نگه داشتن اطلاعات و استفاده از رنگ‌های مکمل، مطالب را به بخش‌هایی تقسیم می‌کنند. برای اطمینان از وضوح، عنوان توصیفی ارائه دهید و از فونت نوشتاری واضحی استفاده کنید که خوانایی آنها آسان باشد. لازم به ذکر است که در تولید محتوای آموزشی نیز معمولا از اینفوگرافیک‌ها استفاده می‌شود.

ویدئو | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

ویدئو یک فرم بسیار موفقیت‌آمیز از محتوا است و انتظار می‌رود هم اکنون ۸۰ درصد از کل بازدید وب را تشکیل دهد. علاوه بر این ۹۶ درصد از کاربران، فیلم‌های محصول را مفید می‌دانند و تقریبا ۷۵ درصد از افراد پس از تماشای یک فیلم، خرید بیشتری دارند. هر نوع محتوای ویدئویی به شما کمک می‌کند تا مخاطبان خود را درگیر کنید، اشتراک‌ها و نظرات خود را افزایش دهید، تبدیل‌ها را افزایش دهید و از طریق وب سایت خود درآمد کسب کنید. انواع دیگر ویدئوهایی که می‌توانید در نظر بگیرید مصاحبه، نمایش پشت صحنه دفتر و فیلم‌های آموزشی هستند.

دقیقا مانند کتاب‌های الکترونیکی و سایر اشکال محتوا، هدف اصلی یک فیلم باید ارائه ارزش به مخاطبان خود از طریق پاسخ دادن به سوالات، ارائه راه حل‌ها، پرداختن به نقاط قوت و ضعف یا در غیر این صورت ارائه اطلاعات مرتبط باشد.

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

ایجاد محتوا به جای تبلیغات 

وقتی می‌دانید تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، هنگام انتخاب نوع آن، بهتر است به دنبال ایجاد محتوا باشید، نه تبلیغات. بنابراین ویدئوها را بین دو تا سه دقیقه ضبط کنید و حتما در انتها دکمه فراخوان یا  CTA را قرار دهید تا بینندگان را به یک صفحه فرود یا وب سایت خود هدایت کنید. پس از آماده شدن ویدئوی خود، آن را در سایت‌هایی مانند YouTube بارگذاری کنید تا میزان نمایش بیشتر شود. همچنین می‌توانید آنها را در پست‌های تکمیلی جاسازی کنید و از طریق وبلاگ خود به اشتراک بگذارید.

یکی دیگر از مواردی که برای بسیاری از افراد سوال می‌شود این است که «تولید محتوا در تدریس چیست؟». منظور از تولید محتوا در تدریس، ‌ایجاد هر نوع محتوایی است که اهداف آموزشی داشته باشد. بد نیست بدانید که محتوای ویدیوی، یکی از انواع محتواهای محبوب در تدریس به شمار می‌رود. برای مثال شما می‌توانید جهت آموزش تولید محتوا با موبایل ، یک ویدیوی آموزشی مشاهده کنید و به خوبی انجام این کار را فرا گیرید.

راهنمای استفاده | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

«راهنمای استفاده» و محتوای آموزشی مشابه پست‌های طولانی وبلاگ است که عمیقا در مورد چگونگی انجام هر کاری از دستیابی به وظیفه تا ساختن چیزهای دیگر توضیح می‌دهند. ماهیت دقیق آموزش شما به مخاطبان و صنعت شما بستگی دارد، اما این نوع محتوا برای به اشتراک گذاشتن تخصص، اعتماد سازی و رشد لیست‌های ایمیلتان بسیار مناسب است.

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید برای محتوای «راهنمای استفاده» به خاطر بسپارید این است که آنها باید از نظر نوشتاری از کیفیت بالایی برخوردار باشند؛ زیرا باید در توضیح نحوه انجام کار پیش رو، واضح و دقیق باشند.

برای سفارش تولید محتوا متنی با کیفیت بسیار بالا کلیک کنید!

چیدمان و مراحل محتوای «راهنمای استفاده»

 چیدمان و مراحل به گونه‌ای باشد که استفاده را آسان کند، باید کار را به مراحل قابل کنترل تقسیم کنید و شاید نیاز باشد از نمودار، عکس، فیلم و سایر عناصر گرافیکی برای نشان دادن نکات اساسی یا مراحل دشوار کار، استفاده کنید. در صورت لزوم، فراموش نکنید که لیستی از مواد مورد نیاز را وارد کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام خواسته‌های خوانندگان را برای رسیدن به هدف خود به طور کامل بررسی می‌کنید.

با ایجاد یک «راهنمای استفاده» مطلوب، در واقع قادر به سوال تولید محتوا آموزشی چیست پاسخ داده‌ و مخاطبانی که قصد فراگرفتن چیزی را دارند، به خود جذب خواهید کرد.

مطالعات موردی

منظور از مطالعات موردی در تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ مطالعات موردی یا Case Study روش خوبی برای ایجاد موضوعات قابل طرح است؛ زیرا در آنها از نمونه‌های کهن الگویی برای نشان دادن نقاط درد مشترک و چالش‌هایی که مخاطبان شما با آن روبرو هستند، استفاده می‌شود. دلیل دیگر این که مطالعه موردی محتوای مناسبی است، این است که نشان می‌دهد چگونه برند، محصولات یا خدمات شما می‌توانند در حل مشکلاتی که ممکن است تجربه کنند، کمک کند و این باعث تقویت روابط قوی و ایجاد وفاداری مشتریان می‌شود.

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

برای ایجاد یک مطالعه موردی موثر، با جمع بندی مشکلی که مشتری با آن روبرو بود شروع کنید. در مرحله بعد، با ارائه مثال‌های عملی و گام به گام، به راه حل آن بپردازید. در آخر، با تأکید بر چگونگی حل مشکلات و بهبود زندگی مشتری، خلاصه‌ای از نتایج مشتریان خود را با تجربه‌ای که از محصولات یا خدمات شما داشتند، ارائه دهید. برای جذاب و قابل استفاده بودن مطالب، بیشتر از آن‌که به دید یک مطالعه موردی به محتوا نگاه کنید، به عنوان یک داستان موفقیت آمیز در مورد آن فکر کنید و روی چگونگی و چرایی داستان تمرکز کنید. سرانجام، ارائه نتیجه‌ای که شامل CTA قوی باشد را فراموش نکنید.

انتخاب نوع محتوای مناسب برای کسب و کار و مخاطبان شما می‌تواند استراتژی محتوای شما را به سطح بالاتری برساند و کمک رسان شما در دستیابی به اهدافتان باشد. این ۷ نوع محتوا از محبوب‌ترین‌ها در سراسر وب هستند و شما می‌توانید با استفاده از بهترین روش‌های ذکر شده در اینجا، محتوای درجه یک ایجاد کنید.

تولید محتوا به انگلیسی | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

تولید محتوا به انگلیسی نیز یکی دیگر از انواع محتوا است که در واقع در همان دسته محتوای وبلاگ قرار می‌گیرد؛ با این تفاوت که به زبان انگلیسی نوشته خواهد شد. محتوای انگلیسی برای آن دسته از کسب و کارهایی مناسب است که مخاطبان هدفشان انگلیسی زبان هستند.

فرایند تولید محتوا

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

تا این قسمت از مقاله متوجه شدید که تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، چرا ضرورت دارد و با چه روش‌هایی می‌توان محتوا تهیه کرد. حال می‌خواهیم نکاتی را درباره فرآیند تولید محتوا، به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

برای ایجاد محتوای الکترونیکی برای هر نوع کسب و کاری، وجود یک فرایند تولید محتوای قوی، ضروری است. اگر فرایندی برای اطمینان نداشته باشید، پروژه‌های محتوای شما را به تأخیر می‌افتند؛ همچنین ممکن است برنامه انتشار محتوای شما موقت باشد اما خود محتوا ناسازگار بوده و ضعیف اجرا شود. خلاصه کلام این است که این‌گونه محتواها هیچ گونه کمکی به اهداف تجاری شما و نیازهای مخاطبانتان نمی‌کند. بنابراین هر منبعی که در ایجاد محتوا استفاده کرده‌اید، بی‌فایده خواهد بود. ممکن است شما دارای یک تیم کوچکی باشید یا به تنهایی قصد تولید محتوا داشته باشید و فکر کنید به هیچ فرآیندی احتیاج ندارید. اما مسئله این است که بدون فرایند، این احتمال وجود دارد که محتوای شما به هدف خود نرسد.

برنامه ریزی محتوا | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

در این مواقع برنامه ریزی برای تولید محتوا و بارگذاری آن، کار را برای شما آسان می‌کند. برنامه ریزی تولید محتوا به شما کمک می‌کند تا یک گردش کار قوی و موثر ایجاد کنید که در انتشار و مدیریت محتوا به شما کمک کند. ما به شما تضمین می‌دهیم که اگر طرحی با اهداف محکم ایجاد کنید، احتمال موفقیت‌تان ده برابر بیشتر از کسانی است که مرحله برنامه ریزی را رد می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید کسب و کار خود را رونق دهید، این فرایند را برای برنامه ریزی تولید محتوا دنبال کنید. (از آنجا که محتوای هر کسب و کاری متفاوت است، ممکن است اختلافات جزئی در این فرایند وجود داشته باشد.):

تحقیق

تحقیق همیشه ایده خوبی برای شروع هر کاری است. شما می‌خواهید قبل از تشکیل یک طرح، در مورد موضوع، آگاهی کسب کنید. در این مرحله شما می‌خواهید اهداف تجارت یا محتوای خاص را پیدا کرده و در مورد آنها بحث کنید.

 از خود بپرسید: « هدف من از تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ و من می‌خواهم مردم چه چیزی را از این اطلاعات جدید یاد بگیرند؟» یک راه ساده برای منظم ماندن این است که همه تحقیقات خود را کنار هم قرار دهید. اطلاعاتی که کسب می‌کنید شامل حقایق مختلف، نقل قول‌ها، آمارها و هر نوع اطلاعات دیگری است که در آینده برای شما مفید خواهد بود. هنگامی که ابتدا تحقیق را انجام می‌دهید، ایده بهتری در مورد چگونگی دستیابی به اهداف خود خواهید داشت.

پیش نویس

پس از اتمام مرحله تحقیق، می‌توانید تولید محتوا را شروع کنید و دست به قلم شوید. فقط به یاد داشته باشید که ممکن است ندانید که می‌خواهید به چه جهتی بروید. ممکن است کمی طول بکشد تا ایده‌های خلاقانه در ذهنتان شکل بگیرد. می‌توانید از یکسری منابع برای تولید محتوا کمک بگیرید. به طور کلی ایجاد محتوا با عناوین جالب، توضیحات و پیوندهای آموزنده و دستیابی به تماس‌های مشتریان، مدتی طول خواهد کشید. نگران نباشید.

بازبینی

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

مهم نیست که چه کاری انجام می‌دهید، همیشه کارهای خود را مرور کنید. تصورتان بر این اساس باشد که شما هرگز نمی‌خواهید بدون بررسی کار خود، چیزی را برای چاپ ارسال کنید. می‌توانید کار خود را به افراد دیگر نیز نشان دهید. هر فردی نظرات و توصیه‌های متفاوتی دارد. هرچه تعداد افرادی که کارهای شما را بررسی می‌کنند بیشتر باشد، بازخورد بیشتری دریافت خواهید کرد. بسته به میزان پیچیده بودن محتوا، ممکن است مجبور شوید بین مرور کار، تجدید نظر در آن و بررسی مجدد آن، مراحل را چند بار سپری کنید.

ویرایش

هنگامی که شما و افراد دیگر محتوا را بررسی کردید، باید بر اساس بازخوردی که گرفتید، تنظیماتی انجام دهید. در این مرحله، ممکن است مجبور شوید که به سراغ کسانی که به شما بازخورد محصول داده‌اند برگردید و از آنها توضیح بخواهید. یک نکته مفید این است که در هنگام مرور، نظرات را بنویسید تا بتوانید فقط روی اصلاح مطالب تمرکز کنید. همانطور که قبلا گفته شد، به احتمال زیاد قبل از رفتن به مرحله تأیید باید محتوای اصلاح شده را دوباره بازبینی کنید.

تایید

فکر می‌کنید منظور از تایید اصلاحات در تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ خیلی ساده پس از پایان مراحل بازبینی و ویرایش، وقت آن است که محتوای خود را ارسال کنید تا توسط مقامات برتر شما تأیید شود.

بارگذاری در سیستم مدیریت محتوا (CMS)

اکنون محتوا را در صفحه یا سیستم مدیریت محتوا بارگذاری کنید. در اینجا پیوندها، عکس‌ها، فایل‌ها یا داده‌های متناسب با محتوا را اضافه خواهید کرد.

بازبینی صفحه وب

پس از بارگذاری محتوا در صفحه وب، می‌توانید محتوا را دوباره بازبینی کنید. مطمئن شوید که قالب محتوا به شکلی است که شما در نظر داشتید، چک کنید که لینک‌ها کار می‌کنند و یا موارد دیگری را که ممکن است در روند بارگذاری به هم ریخته باشد را بررسی کنید.

انتشار

سرانجام وقت آن است که مطالب را در وب سایت آنلاین خود منتشر کنید.

تحقیق کلمات کلیدی و ابزارها

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

در ادامه مقاله تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، می‌خواهیم راجع به محتوای مناسب صحبت کنیم. اگر می‌خواهید وب سایت شما از گوگل یا سایر موتورهای جستجو ترافیک دریافت کند، باید مطمئن شوید که در محتواهای ایجاد شده در وب سایت شما از کلمات کلیدی مناسب استفاده شده است.

 منظور ما این است که شما باید از کلماتی استفاده کنید که مخاطب بالقوه‌تان قبلا در جستجوی محتواهای مشابه، به دنبال اینچنین محصولات یا خدمات آنلاینی بوده است. در واقع کلمات کلیدی یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که یک بازاریاب محتوا در اختیار دارد. با استفاده از تحقیقات کلمات کلیدی، می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که نیازهای خاص مشتری را برطرف کند، شناخت برند تجاری‌ شما را افزایش دهد و وب سایت شما را به مرکز دانش تخصصی تبدیل کند.

کلمات کلیدی پیشنهادی گوگل

همانطور که توسط هزاران وب سایت پر رونق و مشاغل آنلاین ثابت شده است، بهترین راه برای کشف کلمات کلیدی، استفاده از کلمات پیشنهادی جستجوی Google به عنوان پایه‌ای برای ایجاد محتوای مناسب وب سایت شما است. با ایجاد محتوا در اطراف کلمات کلیدی معروفی که مخاطبان شما از آنها برای یافتن اطلاعات بصورت آنلاین استفاده می‌کنند، به بازدید کنندگان وب سایت خود ارزش زیادی می‌دهید. در عوض،Google  با رتبه بندی بالاتر که منجر به افزایش بازدید وب سایت شما می‌شود، به دارایی وب شما پاداش می‌دهد.

همچنین می‌توانید برای کشف شرایط اصلی، بیشتر از Google Trends استفاده کنید.Google Trends  گزارش‌هایی با عنوان «سوالات مرتبط» ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد کاربران چه سوالاتی را پیرامون حرفه شما جستجو کرده‌اند.

علاوه بر این، برای گسترش شرایط اصلی خود می‌توانید از ابزارهای رایگان استفاده کنید. منظور از ابزارهای رایگان برای جستجوی کلمات کلیدی در تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ برای پاسخ به این سوال متداول، چند نمونه از این ابزارها را به شما معرفی می‌کنیم:

Soovle | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

what is content creation

با جستجوی موتورهای مختلف، می‌توانید نتایج خود را افزایش دهید. Soovle  با تحقیق در مورد کلمات کلیدی خود از طریق هفت منبعGoogle ، Yahoo ، Wikipedia ، Bing ، YouTube ، Amazon  و Answer.com  کار می‌کند. امکان استفاده از منابعی غیر از Google  به شما این امکان را می‌دهد تا بر اساس نیازها و مخاطبان خود نتایج را محدود کنید. Soovle  خیلی در موضوع محتوای شما عمیق نمی‌شود، اما ابزار خوبی برای ترسیم دامنه آینده کلمات کلیدی است که در مورد آنها محتوا خواهید ساخت.

Bulk Suggest

ابزار دیگری که از چندین منبع استفاده می‌کند Bulk Suggest  است که به شما امکان می‌دهد در Google ، Bing ، YouTube و Amazon  جستجو کنید. این واقعا یک برنامه جستجوی رایگان مفید است. این ابزار موضوع اصلی شما را می‌گیرد، پیشنهادات جستجو شده از سایر موتورهای جستجو را ارائه می‌دهد و با گسترش دادن هر عبارت با هر حرف از حروف الفبا در موضوع شما عمیق‌تر می‌شود.

Ubersuggest

Ubersuggest   هر کلمه کلیدی که به آن می‌دهید را می‌گیرد و بلافاصله لیست نامحدودی از تغییرات کلمه کلیدی با الفبا و عددی از کلمه کلیدی اصلی را به شما ارائه می‌دهد. حتی می‌توانید با افزودن پسوند و پیشوندهایی به کلمه کلیدی اصلی، این کار را گسترش دهید تا کلمات کلیدی بیشتری را کشف کنید که برای پیشنهاد یا اهداف سئو شما موثر واقع شود.

WordStream’s Keyword Tool

what is content creation

ابزار کلمه کلیدی WordStream به شما امکان می‌دهد طیف خاصی از کلمات (گروه کلمات کلیدی مرتبط) را هدف قرار دهید، سپس پیشنهادات بیشتری به شما می‌دهد و همچنین به شما امکان می‌دهد آنها را بر اساس یک موضوع مشترک برای راه‌اندازی آسان محتوای تبلیغاتی خود گروه بندی کنید. این ابزار تحقیق کلمات کلیدی ۳۰ جستجو به صورت رایگان برای شما نمایش می‌دهد؛ پس از آن باید برای WordStream Advisor  خود ثبت نام کنید تا برای کلمات اضافی از آن استفاده کند.

Competitor Source Code

این ابزار شاید بهترین و پربارترین ابزار تحقیق برای کلمات کلیدی نباشد، اما به شما این امکان را می‌دهد که ببینید رقبایتان از چه کلمات کلیدی و توضیحات متایی برای رتبه بندی محتواهای خود استفاده می‌کنند.

نکات مهم هنگام تولید محتوا

what is content creation

در این قسمت از مقاله تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، قصد داریم نکات مهمی که هنگام تولید محتوا باید آنها را در نظر بگیرید را برایتان شرح دهیم.

نحوه انتخاب عنوان

عناوین در بازاریابی محتوا و موفقیت انتشار نقش «ساختن یا شکستن» را دارند. بنابراین یادتان باشد عنوان مناسبی را انتخاب کنید تا بتوانید با خوانندگان مورد نظر خود ارتباط فوری برقرار کنید. عنوان مناسب باید به وضوح مشخص کند که چه کسی می‌تواند محصول یا خدمت شما را خریداری یا بارگیری کند، چرا باید آن را خریداری یا بارگیری کند و چگونه از آن بهره‌مند شود.

 با این تفاسیر اگر عنوان اشتباهی انتخاب کنید، محتوا یا انگیزه شما نامرئی می‌شود! همانطور که عنوان مهم‌ترین قسمت تبلیغات است، عنوان تعهدی است که خوانندگان (و موتورهای جستجو) را به صفحه مقصد انتشار شما جذب می‌کند و علاقه آنها را به خود جلب می‌کند. در ادامه ویژگی‌های اصلی عناوین موفق را با مطرح کردن ۱۰ سوالی که باید در هنگام طوفان مغزی و یا سنجیدن گزینه‌های انتخاب عنوان خود بپرسید، بیان می‌کنیم:

 • قول: آیا عنوان شما به وضوح نوعی سود مطلوب را به مشتری می‌دهد؟
 • ویژگی: آیا عنوان شما شامل جزئیات مناسبی است که به خاصیت و ویژگی محتوایتان اضافه می‌کند؟
 • هدف گذاری: آیا در عنوان خود بر خوانندگان مورد نظر خود تأکید کرده‌اید؟
 • موقعیت: آیا عنوان شما، مقاله شما را از عناوین رقبایتان متفاوت می‌کند؟
 • سرگرمی: آیا برای یادآوری بیشتر عنوان خود از کنجکاوی خواننده خود استفاده کرده‌اید یا از استعاره استفاده کرده‌اید؟
 • لحن: آیا عنوان شما با لحنی مناسب درصدد برقراری ارتباط با خواننده است؟
 • مختصر: آیا عنوان خود را به کمترین و کوتاه‌ترین کلمات ممکن ویرایش کرده‌اید؟
 • تقویت: آیا شما توضیحات متای مناسبی را درج کرده‌اید که اطلاعات بیشتری به مخاطب ارائه دهد؟
 • سئو: آیا عنوان شما شامل کلمات کلیدی مورد جستجوی خوانندگان است؟
 • ترکیب تکنیک‌ها: آیا شما بیش از یکی از تکنیک‌های بالا را در عنوان خود استفاده کرده‌اید؟

هدینگ‌ها | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

در ادامه مقاله تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، نکاتی را درباره طرز نوشتن هدینگ‌ها ارائه می‌دهیم. اگر می‌خواهید پست‌های وبلاگ یا وب سایت شما عملکرد خوبی داشته باشد، باید یک هدینگ مغناطیسی ایجاد کنید. پیشنهاد می‌کنیم بدون توجه به نوع محتوایی که می‌نویسید، هدینگ های قدرتمند و جذابی را انتخاب کنید.

مخاطبان خود را بشناسید

هدینگ‌ها برای جلب توجه خوانندگان و جلب نظر بینندگان گوناگون از جمله رقبا و مخاطبان با دیدگاه‌های مخالف، بسیار مفید هستند. هنگام بررسی نحوه نوشتن و قرار دادن هدینگ‌‌ها، توجه خود را بر روی افرادی که مطالب شما را می‌خوانند، حفظ کنید. از خود بپرسید چه سازمان‌ها، افراد، مشتریان و سایر ذینفعانی به آنها علاقه‌مند خواهند شد؟ همچنین از خود بپرسید چه کلمات کلیدی، عبارات و ایده‌هایی برای مخاطبان (بازدید کنندگان) خاص شما بیشترین جذابیت را دارند. در عین حال، هسته اصلی پیام خود یا ایده اصلی متن خود را در نظر بگیرید. مرتبا فکر کنید نکات اصلی که می‌خواهید بیان کنید کدامند و هدینگ‌های شما چگونه هدف شما را منتقل می‌کنند؟

یک لحن مناسب ایجاد کنید

لحن محتوایی که می‌خواهید منتقل کنید چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال، هدف و مخاطب خود را در نظر داشته باشید و بر این اساس هدینگ‌ها را تعیین کنید. هدف تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ برای چه جامعه یا اشخاصی می‌نویسید (به عنوان مثال: همکاران خود، مشتریان باهوش فناوری، حوزه‌های علمی)؟

جایگاه قرار دادن هدینگ را در نظر بگیرید

مخاطب شما بیشتر به کدام قسمت از محتوای شما نگاه می‌کند؟ در نظر بگیرید که هدینگ‌های شما در کجای محتوا نشان داده می‌شود. هدینگ برای صفحه اصلی وب سایت، برای بخشی از یک صفحه یا عنوان مقاله یا در کدام قسمت استفاده می‌شود؟ هنگام نوشتن مقاله یا نوشتن مطلب یک وب سایت، کلمات و عبارات کلیدی را انتخاب کنید که افراد بیشتری آنها را در اینترنت جستجو می‌کنند. این استراتژی را برای هدینگ‌های صفحات و صفحات اصلی و بخش‌های خاص یا صفحات درون متن در نظر داشته باشید.

افعال قوی به کار بگیرید

what is content creation

اگرچه ممکن است وسوسه شوید که دنباله طولانی برای هدینگ‌ها بنویسید، اما بهتر است سعی کنید هدینگ‌های خود را تا حد امکان کوتاه بیان کنید. همچنین افعال قوی که با دقت بیشتری موضوع شما را توصیف می‌کنند را انتخاب کنید. برای نمونه تولید محتوا با هدینگ‌های زیر را مقایسه کنید:

فاقد افعال قوی و اختصار است: «هنگام استفاده از افعال قوی، عناوین واضح‌تر هستند»

دارای افعال قوی و جمع بندی است: «فعل‌های قوی را به کار بگیرید»

ساختار موازی را حفظ کنید

ساختار موازی به معنای استفاده از الگوی مشابه کلمات است که نشان می‌دهد دو یا چند ایده از اهمیت یکسانی برخوردار هستند. این می‌تواند در سطح کلمه، عبارت یا بند اتفاق بیفتد. ساختار موازی به خوانندگان کمک می‌کند تا معنی و هدف پیام شما را پیش بینی کنند. به نمونه‌های زیر دقت کنید:

عناوین بخش فاقد ساختار موازی است: «مخاطبان خود را بشناسید»، «استفاده از افعال قوی» و «ساختار موازی»

عناوین بخش‌هایی با استفاده از ساختار موازی: «مخاطب خود را بشناسید»، «فعل‌های قوی را به کار بگیرید» و «ساختار موازی را حفظ کنید»

اصول خوانایی محتوا

اگر می‌خواهید بدانید منظور از خوانایی در تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، باید بگوییم که خوانایی یکی از مهمترین جنبه‌های کاربردپذیری طراحی وب است. متنی که در آن اصول خوانایی محتوا رعایت شده باشد، بر نحوه پردازش اطلاعات کاربران در محتوا تأثیر می‌گذارد. خوانایی ضعیف خوانندگان را از محتوا دور می‌کند؛ در حالی که خوانایی قوی به کاربران امکان می‌دهد تا اطلاعات موجود در متن را به طور موثری بخوانند و از آنها استفاده کنند. شما می‌خواهید کاربران بتوانند مطالب سایت‌تان را بخوانند و به راحتی جذب شوند. برای ارائه متنی با خوانایی قوی، اصول زیر را در نظر داشته باشید:

مشتری مداری داشته باشید یعنی محتوایی ایجاد کنید که:

 1. واقعا برای خواننده مفید است
 2. به یک سوال پاسخ می‌دهد یا یک مسئله را حل می‌کند
 3. اطلاع رسانی، سرگرمی یا آموزش (ترجیحا هر سه) است

برای اینکه متن شما از لحاظ خوانایی موردپسند کاربر قرار گیرد، باید نکات زیر را رعایت کنید:

یک امتیاز پایه بدست آورید

هنگامی که اولین پیش نویس خود را آماده کردید، وقت آن است که نمره خوانایی آن را تعیین کنید. می‌توانید از یکی از چندین ابزار رایگان و یا غیررایگان استفاده کنید. با استفاده از این آزمون‌ها، می‌توانید امتیازی از سایر ارزیابی‌های استاندارد خوانایی کسب کنید و مشکلات موجود را رفع کنید.

برای رسیدن به سطح صحیح خواندن، به نظرات اهمیت دهید

برای انتخاب این سطح، لازم است به توضیحات مخاطبانتان توجه کنید و از آن کمک بگیرید.

جملات خود را کوتاه کنید

عنصر شماره یک که الگوریتم‌های خوانایی روی آن اتفاق نظر دارند، بد بودن جملات طولانی است. خوشبختانه، این یک راه حل آسان دارد: جملات خود را کوتاه کنید.

تعداد کلمات طولانی را کاهش دهید

what is content creation

کلمات طولانی پرچم قرمز دیگری برای خوانایی هستند. در صورت امکان، به دنبال گزینه‌های کوتاه‌تر بگردید.

اصطلاحات را کامل بنویسید

برای نوشتن کامل اصطلاحات یا کلمات اختصاری مقاومت نکنید. برای کسانی که از قبل با این نوع اصطلاحات آشنایی ندارند، ننوشتن کامل اصطلاحات گیج کننده است. اگر لازم است از اصطلاحات چالش برانگیز در محتوایتان استفاده کنید، بهتر است آنها را توضیح دهید.

زیاد از قید استفاده نکنید

نویسندگان غالبا تمایل دارند بیش از حد از قیدها استفاده کنند و در نهایت باعث می‌شوند که جملات واقعا بهم ریخته باشند.

تعادلی بین سبک نوشتار رسمی و گفتاری برقرار کنید

بهتر است مطابق آنچه که مخاطبانتان انتظار دارند، سبک نوشتاری‌تان را انتخاب کنید.

به دنبال بازخورد و تصحیح باشید

تا آنجا که ممکن است قبل از اینکه محتوا را انتشار دهید، خوانایی آن را تصحیح کنید. به عنوان یک نویسنده می‌توانید خیلی بیشتر از دیگران، به متن نزدیک باشید. ممکن است فرد دیگری دیدگاه یک خواننده را به شما ارائه دهد و به موارد بهبودی اشاره کند.

ابزارهای تولید محتوا

what is content creation

برای اینکه بدانید ابزار تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، در این بخش با ما همراه باشید. ابزارهای تولید محتوا در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد. البته برخی از افراد ترجیح می‌دهند نرم افزار خود را برای نیازهای مختلف سازمانی خود تهیه و ترکیب کنند. به طور کلی چهار دسته نرم افزار مدیریت محتوا وجود دارد و شما باید قوانین خود را برای هر یک از آنها ایجاد کنید.

نرم افزار مدیریت دارایی

خواه در حال ایجاد پست‌های وبلاگ یا ضبط فیلم یا یک وبینار باشید، بهتر است محصول نهایی‌تان را با استفاده از پرونده‌های مختلف رسانه‌ای جمع‌آوری کنید. شما باید آنها را در جایی ذخیره کنید و از برخی ساختارها پیروی کنید. می‌توانید از Google Drive استفاده کنیدCoSchedule’s Asset Organizer   نیز نرم افزار دیگری است که به شما امکان می‌دهد یک کتابخانه محتوای واحد را مدیریت کنید، پرونده‌های خود را فهرست بندی کنید و آخرین نسخه را پیگیری کنید.

تقویم بازاریابی محتوا

اگر عادت ندارید که از ماه‌ها قبل از صف مطالب خود مطلع شوید، بهترین زمان بعدی برای شروع همین حالا است. مقابله با هر ماه یک کار بزرگ خواهد بود، اما حس سبک بالی خوبی به همراه دارد. صفحه گسترده قابل اشتراک گذاری می‌تواند گزینه‌ای عالی برای شما باشد. با این حال، با گسترش محتواها و اعضای تیم خود، در نهایت از آن پیشی خواهید گرفت. این که بتوانید تمام پروژه‌های خود را در یک تقویم تجسم کنید، می‌تواند راه حل مناسبی برای خلاصی از صف محتوا باشد.

نرم افزار مدیریت کار

حدس بزنید که نرم افزار مدیریت تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ به عقیده ما توزیع وظایف و اطلاع از آنها پیش از موعد تحویل، یک عامل مفید برای اعضای تیمتان است. این کار باعث صرفه جویی در وقتتان هم می‌شود. تعداد زیاد نرم افزارهای مدیریت کار می‌تواند در این راه به شما کمک کند. برخی از این نرم افزارها عبارتند از: ترلو، کلیک آپ، تسکولو و… .

همکاری

سرانجام، یک بازاریاب دیجیتال به ندرت به تنهایی کار می‌کند؛ نویسندگان، طراحان گرافیک، مترجمان و طراحان وب اغلب کل تیم را تشکیل می‌دهند. هرچه روش‌های همکاری خود را ساده‌تر کنید، محتوای بیشتری را از طریق وب سایت‌تان هدایت می‌کنید. Google Drive می‌تواند برای بسیاری از شما کارساز باشد.

برنامه ریزی محتوا

what is content creation

ایجاد محتوا به طور مداوم و بدون برنامه، می‌تواند برای بسیاری از محتواگذاران یک کار ترسناک باشد. به همین دلیل برنامه ریزی محتوا به شما امکان می‌دهد موعد تحویل محتوا را از قبل برنامه ریزی کنید و فرصت‌های بازاریابی محتوای سایر مشتریان را از قبل خالی کنید.

بازاریابان محتوا می‌دانند که یک برنامه ریزی عالی می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. این می‌تواند تفاوت بین داشتن یک وبلاگ ساده و بدون مخاطب یا یک وب سایت محبوب بهینه سازی شده برای جستجوگرها با جمعیت کثیری از خوانندگان همراه باشد. این تفاوت در جزئیات مشخص می‌شوند.

برای پاسخ به پرسش برنامه ریزی تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، باید بگوییم یک طرح محتوا از کلیه دارایی‌های بازاریابی و منابع جمع‌آوری اطلاعات برای دستیابی به اهداف تعیین شده در استراتژی محتوای شما تشکیل شده است. همه موارد، از تحقیقات SEO و ردیابی تعامل، وبلاگ نویسی و نوشتن مقاله  در یک برنامه ریزی محتوا گنجانده شده است. برنامه ریزی محتوای شما با بودجه بازاریابی محتوا و با سطح و مقیاس محتوای شما مطابقت دارد.

برای آموزش‌های بیشتر، لطفا به پیج اینستاگرام ژوا سر بزنید.

آنالیز محتوا | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

what is content creation

تجزیه و تحلیل یا آنالیز محتوا یک روش تحقیقاتی است که برای شناسایی الگوها در ارتباطات ثبت شده استفاده می‌شود. برای انجام تجزیه و تحلیل محتوا، شما به طور سیستماتیک داده‌هایی را از مجموعه متون جمع‌آوری می‌کنید که می‌توانند کتبی، شفاهی یا تصویری و به صورت زیر باشند:

 • کتاب، روزنامه و مجله
 • سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها
 • مطالب وب و پست‌های رسانه‌های اجتماعی
 • عکس و فیلم

تجزیه و تحلیل محتوا می‌تواند کمی (متمرکز بر شمارش و اندازه گیری) و کیفی (متمرکز بر تفسیر و درک) باشد. می‌توان از آنالیز محتوا  برای تعیین کمیت برخی کلمات، عبارات، موضوعات یا مفاهیم در مجموعه ‌ی از متون تاریخی یا معاصر استفاده کرد.

به‌علاوه، از تحلیل محتوا می‌توان با تحلیل معنی و رابطه معنایی کلمات و مفاهیم، استنباط کیفی کرد. از آنجا که تجزیه و تحلیل محتوا می‌تواند در طیف گسترده‌ای از متون کاربرد داشته باشد، در زمینه‌های مختلفی از جمله بازاریابی، مطالعات رسانه‌ای، انسان شناسی، علوم شناختی، روانشناسی و بسیاری از رشته‌های علوم اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی آنالیز محتوا اهداف مختلفی دارد:

 • یافتن همبستگی و الگوهای نحوه انتقال مفاهیم
 • درک اهداف یک فرد، گروه یا نهاد
 • شناسایی تبلیغات و سوگیری در ارتباطات
 • آشکار کردن تفاوت در ارتباطات در زمینه‌های مختلف
 • تجزیه و تحلیل پیامدهای محتوای ارتباطی، مانند جریان اطلاعات یا پاسخ‌های مخاطبان

سئو محتوا به چه معناست و چطور انجام می‌شود؟

what is content creation

برای اینکه بدانید منظور بازاریابان از سئو تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، تفکیک این عبارت به اجزای تشکیل دهنده آن می‌تواند مفید واقع شود:

 • سئو (SEO) به بهینه سازی موتور جستجو یا روند بهینه سازی وب سایت گفته می‌شود تا افراد بتوانند از طریق موتورهای جستجو مانند Google به راحتی آن را پیدا کنند.
 • منظور ما از محتوا هر اطلاعاتی است که در بستر وب وجود دارد.

قرار دادن این دو مفهوم در کنار یکدیگر عبارت «محتوای سئو» را می‌سازد. محتوای سئو، محتوایی است که هدف از ایجاد آن جذب ترافیک موتور جستجو خواهد بود. محتوای سئو پایه و اساس یک استراتژی بازاریابی محتوای خوب است. بدون محتوایی که هدف خود را به خوبی به کاربران و موتورهای جستجو منتقل نکند، نمی‌توانید موقعیت شماره ۱ را در Google  بدست آورید. محتوای فاقد استراتژی سئو در این امر محدودکننده خواهد بود و نمی‌تواند تجارت شما را به اهداف بازاریابی خود نزدیک کند. برای ایجاد محتوای سئو باید موارد زیر را اجرا کنید.

تحقیقات کلید واژه | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

اگر قصد دارید از طریق جستجو ترافیک ایجاد کنید، بهتر است قبل از شروع به نوشتن، درباره کلید واژه‌ها تحقیق کنید. به این ترتیب می‌توانید روی کلمات کلیدی که مقدار مشخصی از حجم جستجو از قبل برای آنها وجود دارد، متمرکز شوید. به عبارت دیگر درباره موضوعاتی بنویسید که افراد از قبل در مورد آنها اطلاعاتی را جستجو کرده‌اند.

بهینه سازی کلمات کلیدی

what is content creation

به نظر شما مفهوم بهینه سازی کلیدواژه‌ها در سئو چیست؟ اینکه بدانید کجا و چگونه می‌توان از کلمات کلیدی در محتوای خود برای حداکثر جستجو استفاده کرد را بهینه سازی محتوا می‌گویند که یکی دیگر از عوامل موثر بر محتوای سئو شده است.

سازماندهی محتوا

محتوای سایت شما باید به روشی منطقی تنظیم شود. این نه تنها برای سئو خوب است، بلکه به بازدیدکنندگان سایت شما کمک می‌کند تا سایر مطالب مرتبط را به راحتی پیدا کنند. (هرچه کاربران مدت بیشتری در سایت شما بمانند، به نفع شما است.)

ارتقای محتوا

با اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد پیوند به محتوای خود (چه از طریق سایت‌های داخلی و چه از طریق سایت‌های خارجی)، قابلیت مشاهده محتوای جدیدی را که ایجاد می‌کنید افزایش می‌دهید.

ترفندهای محتوا

what is content creation

در ادامه برخی از مهم‌ترین ترفندهای محتوا را بخوانید.

با محتوای خود به دنبال کلمات کلیدی خاص بروید

برخی از کارشناسان محتوا طرفدار رویکرد تهیه محتوا بدون کلمات کلیدی هستند. انتشار مطالبی که قبل از هر چیز منافع خوانندگان را تأمین می‌کند و به هیچ عنوان کلمات کلیدی را هدف قرار نمی‌دهد، ناپسند نیست. اما اگر هدف قرار دادن کلمات کلیدی دغدغه شما نیست، مطمئن باشید که رقبای شما به دنبال آن هستند. کلمات کلیدی خاص موضوعی گسترده و پیچیده است که هدف قرار دادن آن یک مزیت رقابتی برای سئوی شما در بردارد. کافی است که قبل از نوشتن پست وبلاگ یا تولید هر نوع محتوای دیگر، به کلمات کلیدی خاصی که می‌خواهید در نتایج گوگل  برای آنها رتبه بندی شوید، فکر کنید.

با محتوای خود به سوالات پیچیده پاسخ دهید

همانطور که در مورد ارزش هدف قرار دادن کلمات کلیدی خاص صحبت کردیم. اگر از قبل این کار را انجام داده‌اید، اینکه تعداد مشخصی از اصطلاحات ساده را که مربوط به تجارتتان است در قالب هدف کلمات کلیدی خاص قرار دهید، بسیار خوب است. این یک استراتژی ارزشمند برای پیگیری است، اما پس از رتبه بندی برای جستجوی پیچیده می‌توانید بازدهی بیشتری داشته باشید، یعنی رتبه بندی شما در رتبه ویژه  Google  قرار می‌گیرد.

اگر محتوای شما با حضور در بخش ویژه به یک سوال پیچیده پاسخ دهد، نه تنها می‌توانید تعداد زیادی ارجاع (بک لینک) به سایت خود داشته باشید، بلکه می‌توانید از نظر تخصص در موضوعی، توجه ویژه‌ای را به برند خود معطوف کنید. اعتماد کاربر به محتوای تبلیغ شده در رتبه ویژه زیاد است، به این معنی که اگر Google محتوای شما را برای پاسخ به یک سوال پیچیده انتخاب کند، برند شما پیروز می‌شود.

مهارت‌های نوشتاری خود را مرتبا توسعه دهید

تولید محتوا متنی با لپ تاپ

از نظر بسیاری از تولیدکنندگان محتوا، کمبود تجربه یا اعتماد به نفس بزرگترین مانع در برابر آرزوهای آنها است. نوشتن مانند بسیاری از مهارت‌ها، حرفه‌ای است که می‌توانید همیشه در آن پیشرفت کنید. سعی کنید مطالبی که ممکن است به طور معمول آنها را نخوانید، به طور گسترده‌تری بخوانید. هر روز بنویسید، بله هر روز، حتی اگر فقط صد کلمه یا همین حدود باشد. برای پیشرفت خود مشتاق باشید و به حد متوسط اکتفا نکنید. هرچه زمان و تلاش بیشتری برای تقویت مهارت‌های نوشتاری خود بگذارید، خوانندگان بیشتری جذب خواهید کرد.

از محتوای سایر وبلاگ‌های شرکت کپی نکنید

چه وظیفه شما این باشد که یک وبلاگ شرکتی ضعیف را اصلاح کنید و چه این باشد که یک وبلاگ را از ابتدا را‌ه اندازی کنید، پیشنهاد می‌کنیم برای الهام گرفتن به سایر وبلاگ‌های شرکت نگاه نکنید. درباره اینکه افراد موجود در محبوب‌ترین و تأثیرگذارترین وبلاگ‌ها در وب، چگونه مخاطبان خود را ایجاد کرده‌اند، مطالعه کنید و از استراتژی آنها الگوبرداری کنید.

آن هندلی: «وقتی چیزی خلق می‌کنید، فکر کنید که آیا مشتریانتان از شما تشکر می‌کنند؟» در نظر بگیرید که یک محتوا چقدر می‌تواند تأثیرگذار باشد تا بازدیدکنندگان وب سایت را ترغیب کند تا با شما تماس بگیرند و تشکر کنند؟ باید بسیار عمیق باشد، درست است؟ اینکه بدانید تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، همان ارزشی است که باید هر بار برای کسب آن تلاش کنید. البته داشتن درک روشنی از مخاطبان و آنچه برای آنها مهم است سرنخ بزرگی به شما می‌دهد.»

اطمینان حاصل کنید که محتوای شما صدای برند شما را منعکس می‌کند

بازاریابی محتوا یکی از بهترین راه‌ها برای توسعه و اصلاح صدای برند شماست. با این حال، حتی مشاغل بزرگ با بودجه کافی و تیم‌های محتوای اختصاصی نیز می‌توانند در شناسایی و تعریف صدای برندشان به خصوص هنگام کار با تیم‌های بزرگتر تلاش کنند. اطمینان از تداوم صدای برند، به ویژه در تیم‌های بزرگتر می‌تواند یک چالش باشد. این امر نیاز به بررسی مداوم استانداردهای تحریریه دارد تا اطمینان حاصل شود که هم کیفیت و لحن مطابقت دارد و هم محتوای شما، سطح بالاتری را در پیش گرفته است.

برای تهیه هر نوع محتوایی، درباره چگونگی پیشرفت و توسعه صدای برندتان از خود سوال کنید. آیا این نوشتار ارزش‌های شرکت شما را منعکس می‌کند؟ صدای برند شما در مورد کسب و کارتان چه می‌گوید؟ صدای برند شما صادقانه است، یا اجباری و مصنوعی؟ هدف شما از تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ اینها همه سوالاتی است که می‌تواند به شما کمک کند صدای برند خود را کنترل کرده و پیام خود را از طریق محتوا اصلاح کنید. با پاسخ دادن به این سوالات (و اصلاح محتوا در صورت لزوم)، تجربه منسجم‌تری را به عنوان یک برند برای مخاطبان خود فراهم خواهید کرد، چیزی که همه کسب و کارهای آنلاین باید به دنبال آن باشند.

از داده‌های خود پشتیبان تهیه کنید | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

در فضای رسانه دیجیتال امروز، جلب اعتماد سخت است. با کمترین دقت در بررسی واقعیت و روزنامه نگاری، می‌توان فهمید که چرا بسیاری از خوانندگان از پذیرفتن رویدادها به عنوان یک حقیقت سرد و سخت بی میل شده‌اند. به همین دلیل پشتیبان گیری از ادعاهای خود با داده‌ها بسیار مهم است. استفاده از داده در محتوای شما باید به اندازه املای صحیح امری طبیعی و عادی باشد.

اگر نکته‌ای را بیان کردید، برای تهیه نسخه پشتیبان از آن، آمار و حقایقی را درج کنید. به همین ترتیب، اگر برای بیان نکته‌ای از داده‌ها استناد می‌کنید، حتما آن را به طور مناسب ذکر کنید و در صورت امکان، پیوندی به منبع اصلی در آن قرار دهید. به هر حال شما نمی‌خواهید شخص دیگری از داده‌های شما در محتوای خود استفاده کند بدون اینکه درباره آن تحقیق کند، درست است؟

از بهترین عناوین محتواهای خود در تبلیغات PPC استفاده مجدد کنید

تولید محتوا یعنی چه

PPC  مخفف پرداخت به ازای هر کلیک است که در آن به ازای هر بار که کاربران بر روی تبلیغ کلیک می‌کنند، هزینه پرداخت می‌شود. اگر یک کمپین PPC را اجرا می‌کنید و محتوا تولید می‌کنید، باید دوباره عناوینی را که عملکرد بالاتری دارند، در نسخه تبلیغات خود قرار دهید. اگر یک عنوان به شدت مورد توجه خوانندگان شما قرار گیرد، احتمالا انواع مختلفی از آن هم مورد پسند خریداران احتمالی قرار خواهد گرفت. عناوین مشابه با یکدیگر و محتوای آگهی PPC می‌توانند به میزان مشابه سب جذب مخاطب شوند، مانند عناوینی که جنبه‌های احساسی، افعال قوی و مزایای قابل درک را در بر بگیرد.

محتوای خود را دوباره استفاده کنید

تولید بهترین محتوا به زمان، تلاش و مهارت نیاز دارد. حتی اگر بهترین محتوای خود را رایگان ارائه دهید، به این معنا نیست که نمی‌توانید از محتوای خود بازده بیشتری دریافت کنید. به همین دلیل است که بسیاری از کسب و کارها، محتوای خود را از یک قالب به چند منظور دیگر استفاده می‌کنند.

به آخرین پست وبلاگی که منتشر کردید و عملکرد بسیار خوبی داشت، فکر کنید. آیا به دلیل داشتن منبع با ارزش و همیشه سبز، مورد توجه خوانندگان قرار گرفت؟ آیا این به مخاطبان شما چیزی ارائه داده است که در جای دیگری نتوانند آن را پیدا کنند؟ پس از آن احتمالا به عنوان یک راهنمای قابل دانلود خوب عمل می‌کند. به همین ترتیب، برخی از پست‌های وبلاگ ممکن است برای ایمیل مارکتینگ یا یک وبینار زنده مناسب باشد. بنابراین می‌توانید محتوای خود را برای استفاده مجدد خود انتخاب ‌کنید و مطمئن شوید که مخاطبان هدف را از طریق تولید محتوا و استفاده مجدد آن دریافت می‌کنید.

موفقیت محتوای خود را با داده‌ها ارزیابی کنید

what is content creation

راهکاری دیگر برای اینکه بدانید ترفندهای تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، استفاده از ارزیابی عملکرد محتوایتان است. بسیار مهم است که عملکرد محتوای خود را با استفاده از آنالیز محتوا و سایر روش‌های داده محور ارزیابی کنید. در غیر این صورت ممکن است وقت و پول خود را برای محتوایی که هیچ کاری برای تجارتتان انجام نمی‌دهد، هدر دهید.

برای برخی افراد، موفقیت در ترافیک کلی با استفاده از Google Analytics قابل اندازه‌گیری است. برای برخی دیگر، اشتراک‌های اجتماعی یا معیارهای توجه مانند عمق پیمایش ممکن است مهم‌تر باشند، معیاری که با ابزاری مانند Chartbeat قابل اندازه‌گیری است. هر اندازه‌ای که این کار را تکرار می‌کنید، مطمئن شوید که عملکرد محتوای خود را به طور مداوم ارزیابی می‌کنید تا اطمینان حاصل کنید که زمان و پول شما به طور عاقلانه و موثری استفاده می‌شود.

فقط بهترین مطالب خود را منتشر کنید و با ثبات باشید

به خاطر داشته باشید با تولید محتوای بسیار زیاد، رقابت شما شدیدتر نمی‌شود. زیرا مهم این است که شما فقط بهترین مطالب ممکن را منتشر کنید. برای اینکه متوجه شوید کیفیت تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، به عقیده ما بهتر است هر هفته یک پست عالی منتشر کنید تا پنج پست متوسط در هفته.

 نه تنها باید کیفیت محتوا را فوق‌العاده بالا تنظیم کنید، بلکه باید به این استاندارد خود ادامه دهید. این عامل حتی برای باتجربه‌ترین تیم‌های تولید محتوا هم چالش برانگیز است، اما وجود جمعیت فزاینده‌ای از رقبا و تلاش برای شنیده شدن صدای برند شما، این ضرورت را ایجاب می‌کند. بپذیرید که تولید محتوای استثنایی به زمان، تلاش و هزینه نیاز دارد و هیچ میانبری وجود ندارد.

فرق تولید محتوا و تبلیغات | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

دختری در حال تولید محتوا

با هر کسب و کاری، مهم است که نام و محصولات خود را در معرض دید افراد مناسب قرار دهید. از مدت‌ها قبل روش‌های سنتی تبلیغاتی مانند تیزرهای رادیویی و تبلیغات تلویزیونی در راس استراتژی‌های بازاریابی قرار داشتند، اما این روزها با حضور تعداد زیادی از کاربران اینترنت، بازاریابی به سمت دیگری حرکت می‌کند. در حال حاضر محتوا سهم بزرگی در چگونگی به دست آوردن اطلاعات مصرف کنندگان دارد و تصمیمات آنها را بسیار تحت تأثیر قرار می‌دهد. از هر دو روش برای رساندن پیام در مورد تجارت، محصولات یا خدمات شما استفاده می‌شود. با این حال، رسانه‌ها بسیار متفاوت هستند. بیایید نگاهی به تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات سنتی و چگونگی کارایی محتوا برای تجارت شما بیاندازیم.

نمایش در مقابل پرورش

بازاریابی سنتی موضعی را اتخاذ می‌کند که همه چیز را در مورد یک تجارت، محصول یا خدمات به مصرف کنندگان می‌گوید. آنها تصاویر و اطلاعات مستقیم را در مورد هر چیزی که می‌فروشند به نمایش می‌گذارند. در صورتی که اگر همه صاحبان کسب و کار بدانند تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، دیگر به دنبال بهره جویی از بازاریابی فشاری نیستند. بازاریابی محتوا به اندازه بازاریابی محتوا مستقیم نیست. بازاریابی محتوا به جای ذکر موارد، محتوایی را که مصرف کننده هدف آن را جالب، مفید یا با ارزش می‌داند، به نمایش می‌گذارد. این راهی است که به مصرف کنندگان نشان می‌دهد در صنعت شما آگاهی کسب کنند و بتوانند برای اطلاعات مفید روی شما حساب کنند.

فوری در مقابل طولانی مدت | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

بانک‌های تبلیغاتی فکر می‌کنند که شما محصول آنها را می‌بینید و کالای آنها را خریداری می‌کنید. با این حال، این روش به ندرت موثر است. به طور متوسط، شما باید در بازه ۱۸ ماهه ۷ بار در مقابل مشتری احتمالی قرار بگیرید تا واقعا به ذهن او برسید. با بازاریابی محتوا، شما از بازاریابی فشاری استفاده نمی‌کنید، اما با محتوای خود مرتبا در معرض مشتری هدفتان قرار می‌گیرید. محتوا یک روش عالی برای دیده شدن و شنیده شدن، بدون نیاز به فشار دادن یک محصول یا خدمات است.

سخنرانی کردن در مقابل صحبت کردن

با تبلیغات، شما برای مصرف کنندگان حرف می‌زنید. هیچ گفتگویی بین شما و مخاطبان وجود ندارد، شما به سادگی آنچه را که می‌فروشید به مصرف کنندگان نشان می‌دهید و از مزایای آن محصول یا خدمات تعریف می‌کنید. با محتوای آنلاین، فرصت بسیار بیشتری برای صحبت با مصرف کنندگان وجود دارد.

بدین طریق که آنها می‌توانند در مورد پست‌های وبلاگ شما نظر بگذارند، در وبینار یا پادکست شما با شما تعامل داشته باشند، نظرات خود را به گوش شما برسانند و پست‌های شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند.  از طرف دیگر محتوا به شما امکان می‌دهد پاسخ بازخورد آنها را بدهید. همچنین به شما اجازه می‌دهد تا مشتریان بالقوه خود را بشناسید و اعتمادشان را جلب کنید.

عمومی در برابر خاص | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

مدیر تولید محتوا

برای اینکه بدانید فرق تبلیغات و تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، بهتر است بگوییم که تبلیغات به معنای رساندن پیام شما به حداکثر افراد ممکن است. در حالی که بازاریابی محتوا به این معنا است که در معرض دید افراد مناسب قرار گیرید. به طور کلی، بازاریابی محتوا هدفمند است. بازاریابان محتوا وقت خود را صرف تحقیق در مورد مخاطبان خود می‌کنند و می‌فهمند مخاطبان بیشتر به دنبال چه نوع محتوایی هستند. آنها روندها و انواع پست‌های وبلاگی که به بهترین وجه انجام می‌شود را بررسی می‌کنند و حتی تحقیق می‌کنند که در کجا می‌توانند مخاطبانشان را پیدا کنند تا بتوانند مطالب مرتبط را در همه مکان‌های مناسب توزیع کنند.

تجارت محور در مقابل همتا محور

بازاریابی محتوا و تبلیغات در نحوه به اشتراک گذاری بسیار متفاوت از یکدیگر عمل می‌کنند. در تبلیغات، خود تجارت نمایش را اجرا می‌کند. صاحبان مشاغل تصمیم می‌گیرند که تبلیغاتشان کجا و چه زمانی به اشتراک گذاشته شود. در طرف مقابل، محتوا به راحتی توسط خوانندگان مصرف و به اشتراک گذاشته می‌شود که همین امر باعث می‌شود بازاریابی محتوا بسیار تحت تأثیر همتایان باشد. مصرف کنندگان به احتمال زیاد یک کسب و کار را از طریق محتوایش بررسی می‌کنند. علاوه بر این محتوای آنلاین به راحتی قابل اشتراک گذاری است و همین امر آن را به یک تاکتیک عالی برای بازاریابی نظیر به نظیر تبدیل می‌کند.

مشاغل امروز در مسیر بازاریابی جدیدی حرکت می‌کنند.

همانطور که آن هندلی در رابطه با بازاریابی محتوا می‌گوید: «محتوای مبتکرانه در واقع ایجاد محتوایی است که مشتری هدف شما آن را مفید، لذت بخش و الهام بخش تلقی می‌کند».

ایجاد محتوای مبتکرانه ممکن است سخت باشد، اما لزوما پیچیده نیست. یک فرمول قابل اعتماد برای موفقیت وجود دارد: آن را برای مخاطب خود مفید کنید، خواندن یا مشاهده آن را لذت بخش کنید و آن را پرشور جلوه دهید. مطمئن باشید مخاطبان شما فارغ از صنعت خود، به همان اندازه با موضوع محتوای شما درگیر خواهند شد. اگر شما فقط حرکات خود را دنبال کنید و به دنبال پر کردن نقطه‌ای از تقویم محتوای خود باشید، احتمال اینکه محصول نهایی‌تان در بین مخاطبان طنین انداز شود بسیار ناچیز است.

آیا هر کسب‌وکاری به محتوا نیاز دارد؟

نیاز کسب و کارها به محتوا

احتمالا تا به حال جمله «محتوا پادشاه است» را شنیده‌اید؛ اگرچه بازاریابی محتوا فقط راهی برای پیشی گرفتن از رقبا بود، اما اکنون برای هر برند مدرنی به یک ضرورت تبدیل شده است. بازاریابی محتوا در قلب موفق‌ترین کمپین‌های بازاریابی دیجیتال قرار دارد.

 پشت هر برند تجاری بزرگی، محتوای ارزشمند و مرتبط قرار گرفته که واقعا با مخاطبان شرکت ارتباط برقرار می‌کند. اما ممکن است هنوز از خود بپرسید که چرا بازاریابی محتوا مهم است؟ برای کمک به شما در درک بهتر اینکه اهمیت بازاریابی و تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، لیستی از برترین مزایایی که خدمات تولید محتوا برای کسب و کار کوچک شما فراهم می‌کند را آورده‌ایم:

 • شهرت برند را ارتقا می‌دهد
 • به تأثیر در تبدیل‌ها کمک می‌کند
 • تلاش‌های شما در زمینه سئو را بهبود می‌بخشد
 • روشی مقرون به صرفه برای ارائه آگهی‌های جدید است
 • تخصص شما را به نمایش می‌گذارد
 • ارتباط با مشتریان را ایجاد می‌کند
 • توقعات مشتریان شما را از ارائه محتوای عالی برآورده می‌کند
 • با ارائه برتری، موضع شما را از رقبا جدا می‌کند
 • در طول هر مرحله از قیف بازاریابی اهمیت دارد
 • تقریبا از هر استراتژی بازاریابی دیجیتال پشتیبانی می‌کند

شغل تولید محتوا | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

مردی در حال بازاریابی محتوا

در ادامه مطلب تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، قصد داریم درباره شغل تولیدکننده محتوا صحبت کنیم. شغل تولید محتوا طبق تعریف ویکی پدیا عبارت است از: «یک تولید کننده آنلاین بر ساخت محتوا برای وب سایت‌ها و سایر خواص آنلاین نظارت دارد. به تولیدکنندگان آنلاین گاهی اوقات «تولیدکنندگان وب»، «ناشران»، «تولیدکنندگان محتوا» یا «ویرایشگران آنلاین» گفته می‌شود. مسئولیت تولید کننده محتوا، ایجاد، ویرایش و ترتیب متن، فیلم، صدا، تصاویر و سایر مطالبی است که ممکن است در یک وب سایت مورد استفاده قرار گیرند. تولیدکنندگان محتوا برخلاف اجرای وب سایت از نقطه نظر فنی، شخصیت یک وب سایت را تعریف و حفظ می‌کنند.»

همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم مطلب «راهنمای نوشتن محتوایی خارق‌العاده» را نیز مطالعه کنید.

افزایش محبوبیت یک وبسایت | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

یافتن راه‌هایی برای افزایش محبوبیت یک وب سایت و افزایش فعالیت کاربران نیز ممکن است به عهده تولید کننده محتوا باشد، به ویژه اگر وب سایت فضای تبلیغاتی را به فروش برساند. به علاوه، تولیدکنندگان محتوا برای تصویرسازی، طراحی و راه اندازی محصولات جدید وب مانند وبلاگ‌ها، انجمن‌ها و پروفایل‌های کاربران با تیم‌های دیگر همکاری می‌کنند.

به نقل از اریکا راسو: «تولید کننده محتوا شباهت زیادی به تهیه کننده فیلم دارد. اگر تهیه کنندگان نبودند فیلم ساخته نمی‌شد. برای برخی افراد، شاید کلمه تهیه کننده مانند برخی از اصطلاحات مسخره به نظر برسد که فقط به افرادی داده می‌شود که از این فیلم سود می‌برند، اما این شغل کارآمدی خیلی بیشتری دارد. نویسندگان فیلمنامه را می‌نویسند، کارگردانان فیلم را فیلمبرداری می‌کنند و تهیه کنندگان همه موارد دیگر را مهیا می‌کنند. آنها بودجه، بازیگران، تبلیغات، ویرایش و حتی غذاهایی را که در سالن تدارک می‌بینند را هماهنگ می‌کنند. آنها اطمینان می‌دهند فیلمی که نویسنده نوشته است، توسط مخاطب دیده می‌شود. این کمی شبیه تولیدکننده محتوا است، درست نیست؟»

تولید محتوا اینستاگرام چیست؟

رونق کسب و کار با تولید محتوا

برای رونق کسب و کار خود با استفاده از اینستاگرام، ایجاد مخاطبانی که به برند شما علاقه‌مند و وفادار باشند بسیار ضروری است. اما از کجا مطمئن شوید که این پیروان با پست‌های شما درگیر می‌شوند و به نوبه خود به شما کمک می‌کنند تا به عنوان یک کسب و کار در اینستاگرام رشد کنید؟ پاسخ در سه کلمه است: «محتوای با کیفیت اینستاگرام». برای اینکه بدانید این مدل تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، باید بگوییم تولید محتوا در اینستاگرام آنقدر مهم است و از قدرت درآمدزایی بالایی برخوردار است که با جستجوی چند کلمه در اینستاگرام می‌توانید صفحات موفقی را بیابید که بدون صرف هزینه‌ای توانسته‌اند فالوورهای بالایی را برای صفحه خود جمع کنند.

اگر می‌خواهید با اینستاگرام تجارت خود را توسعه دهید، فراموش نکنید که ایجاد محتوای جذاب و باکیفیت اینستاگرام، بیش از هر زمان دیگری مهم است. چرا؟ زیرا نه تنها در دنیای اینستاگرام رقابت بیشتری وجود دارد، بلکه مخاطبان ما آنچه دوست دارند و دوست ندارند در خبرهای خود ببینند را انتخاب می‌کنند. به علاوه، الگوریتم‌های اینستاگرام باعث می‌شود کار برندها سخت‌تر شود. این امر به معنای آن است که شما برای ایجاد محتوای باکیفیت بالا در اینستاگرام، به یک برنامه عملی و استراتژی برای برنامه ریزی، عکسبرداری، ویرایش و ارسال مطالب خود نیاز دارید.

تغییر نحوه رشد با الگوریتم

مهم است که بدانید الگوریتم مانع رشد شما نمی‌شود، بلکه فقط نحوه رشد شما را تغییر می‌دهد. اگر به سال‌های ابتدایی اینستاگرام برگردیم، پرورش فالوورها با تصاویر بی‌کیفیت و ارسال پراکنده پست‌ها بسیار آسان‌تر بود. اما اکنون، ثبات اساسی است و شما باید بتوانید به طور مرتب محتوایی تولید کنید که مخاطب شما دوست دارد و با آن درگیر می‌شود.

هنگامی که الگوریتم متوجه شد که شما در حال ایجاد محتوایی هستید که مورد پسند مخاطبان شما قرار می‌گیرد، شما و پست‌هایتان را در موقعیت بهتر و در مقابل مخاطبان جدید قرار خواهد داد. دلیل دوم مهم بودن محتوای باکیفیت اینستاگرام این است که فرصتی دیگر برای کسب درآمد از حساب خود به شما می‌دهد. بسیاری از برندها و کسب و کارها مایل به همکاری با اینفلوئنسرها و وبلاگ نویسان برای ایجاد محتوای وب سایت یا حساب اینستاگرام خود هستند. بنابراین اگر بتوانید بهترین کار خود را در حساب اینستاگرام خود به نمایش بگذارید، یک نمونه عالی از مهارت‌های شما کلید می‌خورد و می‌تواند فرصتی برای کار با برندهای بزرگ، همکاری در پروژه‌های رسانه‌های اجتماعی و پرداخت هزینه محتوای اینستاگرام شما را برایتان ایجاد کند!

هزینه تولید محتوا چقدر است؟ | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

بر اساس یک مطالعه، بازاریابی محتوا سه برابر بازاریابی سنتی، برای شما درآمد فراهم می‌کند. مطالعه دیگر موسسه بازاریابی محتوا نشان می‌دهد که سازمان‌های B2B به طور متوسط ۲۹٪ از بودجه خود را به بازاریابی محتوا اختصاص می‌دهند. در میان برترین برندها، این رقم به ۳۹ درصد نیز می‌رسد.

اما اگر به درستی ندانید که تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، هزینه کردن تنها برای آن، مثمرثمر واقع نخواهد شد. مانند هر چیز دیگری در تجارت، شما باید اهداف خود را درک کنید و ترکیبی از خدمات محتوایی را بخرید که بیشترین حس را برای تجارت شما به همراه دارد. اما با وجود طیف گیج کننده‌ای از قیمت‌ها و خدمات تولید محتوا ارزان، تشخیص اینکه هزینه بازاریابی محتوا برای کسب و کار شما چقدر است، می‌تواند چالش برانگیز باشد. بنابراین، اینکه چه بودجه‌ای باید تأمین کنید و چگونه می‌توانید ارائه دهنده‌ای پیدا کنید که بازگشت سرمایه شما را فراهم کند، چیزی است که شما باید بدانید.

هزینه بازاریابی محتوا | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

هزینه بازاریابی محتوا به عوامل مختلفی بستگی دارد. دامنه خدمات، مقدار و نوع محتوا، مدل کارکنان و سایر عوامل، همه به شکل دادن قیمت کمک می‌کنند. در اینجا برخی از عوامل اصلی تأثیرگذار بر دستمزد تولید محتوا آورده شده است.

 • هزینه تحقیقات محتوا چقدر است؟
 • هزینه نوشتن مطالب وب سایت چقدر است؟
 • هزینه وبلاگ نویسی چقدر است؟
 • هزینه بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی چقدر است؟
 • هزینه یک رپورتاژ مطبوعاتی چقدر است؟
 • هزینه به روزرسانی محتوای شما چقدر است؟
 • هزینه بسته‌های بازاریابی محتوا و محتوای هر بسته چقدر است؟
 • تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد (برای اهداف برند شما)؟

سوالی که باید بپرسید این نیست که هزینه بازاریابی محتوا چقدر است، بلکه میزان هزینه‌ای است که می‌خواهید برای تولید محتوا پرداخت کنید. مطمئن باشید با بازاریابی محتوا، آنچه را که برای آن هزینه پرداخت می‌کنید را بدست می‌آورید.

به همین ترتیب، گرچه هزینه‌های تولید محتوا یک نگرانی اساسی است، اما لازم به یادآوری است که شما فقط محتوا نمی‌خرید، بلکه شما در معرض دید بیشتر بازدید کنندگان وب سایت و مشتریان بیشتر هستید. تولید کنندگان محتوا یک استراتژی محتوایی برای شما ایجاد می‌کنند که با مخاطبان شما ارتباط برقرار کند، رتبه Google  شما را تقویت کند و توجه مورد نیاز کسب و کار شما را جلب کند.

تکنینک های افزایش تعامل کاربر با محتوا

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

اگر فکر می‌کنید که تعامل وب سایت شما پایین آمده است و مطمئن نیستید که چگونه مشتری جدید جذب کنید، باید تکنیک‌های افزایش تعامل کاربر با محتوا را به کار بگیرید. وقتی روی بهبود نحوه تعامل افراد با وب سایت‌تان متمرکز شوید، می‌توانید تجربه کاربری بهتری را ارائه دهید، بازدید وب سایت خود را افزایش دهید و تجارت‌تان را توسعه دهید.

تعامل کاربر در وب سایت شما، این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا اطلاعات مربوط به مخاطبان و مشتریان بالقوه جدید خود را جمع‌آوری کنید. شما می‌توانید از این داده‌ها برای تصمیم‌گیری استراتژیک در زمینه تجارت و همچنین بهبود هر بخشی از وب سایت یا تجارت خود که بر سفر خریدار شما تأثیر می‌گذارد، استفاده کنید.

ارائه ارزش در سایت | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

 اگر افراد با وب سایت شما ارتباط برقرار نمی‌کنند، این بدان معناست که سایت شما هیچ گونه ارزش یا فایده‌ای ارائه نمی‌دهد و این باعث فاصله گرفتن از اهداف تجاری‌تان می‌شود. اگر بدانید که تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، می‌توانید از مزایای بی شمار آن برای کسب سود خود بهره گیرید.

با این حال، حضور پررنگ آنلاین به معنای داشتن وب سایت قدرتمند است. بنابراین هنگام ایجاد سایت خود، حتما تجربه بازدید کنندگان وب سایت خود را به خاطر بسپارید تا بتوانید بازدیدها، تعاملات و بهبود تجربه کاربران را افزایش دهید. برای ارائه راهنمایی بیشتر، ۱۰ روش زیر را برای افزایش تعامل کاربر در وب سایت‌تان جمع‌آوری کرده‌ایم.

 • محتوای جذاب ایجاد کنید
 • مشتریان جدید را با گپ و گفت به دست آورید
 • با دعوت به اقدام (CTA) توجه بازدید کننده خود را جلب کنید
 • پخش خودکار ویدیوهای تبلیغاتی را خاموش کنید
 • در وبلاگ خود بخشی را به نظرات کاربران اختصاص دهید
 • بازدید کنندگان وب سایت خود را از طریق نظرسنجی بیشتر بشناسید
 • گردش و هدایت وب سایت خود را بسیار آسان کنید
 • گزینه اشتراک گذاری را ارائه دهید
 • تبلیغات دهان به دهان برندتان را با استفاده از اشتراک در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهید

وبسایت شما ستون فقرات حضور آنلاین شماست، اما بازدید کنندگان وب سایت شما کسانی هستند که نیاز به وب سایت شما را تضمین می‌کنند. بر این نکته تمرکز کنید که چگونه می‌توانید با آزمایش فرصت‌های جدید و جمع‌بندی داده‌های جمع‌آوری شده از طریق ابزارهایی که در سایت خود مستقر کرده‌اید، تعامل کاربر در سایت خود را به طور مداوم بهبود دهید. با انجام این کار، وب سایت شما برای دستیابی به اهداف خود آماده می‌شود و برای رشد شرکت شما هدفی را دنبال می‌کند.

چطور تولید محتوا کنم؟ | تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

حال که تاحدودی با زیر و بم تولید محتوا آشنا شدید و متوجه شدید که تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، وقت آن است که طریقه تولید محتوا را به شما توضیح دهیم.

 • هدف بازاریابی محتوای خود را مشخص کنید
 • درمورد مخاطب خود تحقیق کنید
 • اگر از قبل وبلاگ یا وب سایتی ندارید، آن را راه اندازی کنید
 • اگر از قبل محتوای منتشر کرده‌اید، آن را بروز کنید
 • شروع به ساختن یک لیست ایمیل کنید و بدانید که چگونه می‌خواهید از آن استفاده کنید
 • درباره ایده‌های طوفان مغزی و تحقیق کلمات کلیدی اطلاعات کسب کنید
 • تصمیم بگیرید که کدام قالب از محتوا را می‌خواهید تولید کنید
 • مشخص کنید کدام یک از تاکتیک‌ها را می‌خواهید آزمایش کنید
 • از رسانه‌های اجتماعی برای تبلیغ محتوای خود استفاده کنید
 • برای جلب توجه بیشتر به محتوای خود از تبلیغات پولی استفاده کنید

اهمیت سفارش محتوا به شرکت تولید محتوا

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد

قبل از اینکه بدانید اهمیت سفارش تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد، بهتر است با انواع بازاریابی‌ها آشنا شوید. دو نوع بازاریابی وجود دارد که شرکت‌ها می‌توانند انجام آن را به عهده بگیرند: بازاریابی خروجی و بازاریابی ورودی. بازاریابی خروجی شامل تماس‌های تبلیغاتی، ایمیل‌های هرزنامه و هر روش بازاریابی دیگری است که همه ما یک بار آن را تجربه کرده‌ایم.

 از طرف دیگر شیوه‌های بازاریابی ورودی مانند ایجاد محتوا برای ارائه چیزی ارزشمند به مخاطب با هدف جلب کردن توجه آن با کتاب‌های الکترونیکی، پادکست‌ها، مقالات، اینفوگرافیک‌ها یا موارد دیگر، کار می‌کند. بازاریاب‌های ورودی با این کار، به آگاهی از برند شما کمک می‌کنند و منجر به کسب سود شما می‌شوند. در واقع این مصداق همان چیزی است که دانیلا آلشر می‌گوید:

«بازاریابی خروجی مانند انداختن یک قلاب ماهی‌گیری بدون طعمه است، در حالی که بازاریابی ورودی به ماهیان استخر چیزی می‌دهد تا از آن استفاده کنند».

ژوا چه مزیت‌هایی ارائه می‌کند؟

در همین راستا تیم تولید محتوای ژوا به شما کمک می‌کند با استفاده از محتوای حرفه‌ای، نظر مخاطبان بیشتری را به خود جلب سازید و در نهایت فروش خود را افزایش دهید. ژوا با این عقیده که محتوا باید در عین ارائه اطلاعات کافی، سبب لذت بردن مخاطبان از نوشته شود، کار خود را شروع کرده است. هدف ما ارائه محتواهایی باکیفیت و یونیک است که در نهایت می‌تواند سبب افزایش فروش برند شما شود.

نویسنده‌های ژوا با کسب تجربه کافی و آموزش‌های لازم، قادر به خلق محتواهایی حرفه‌ای و بی‌نظیر هستند. ماموریت ما، ارائه محتوای باکیفیت برای همه مشاغل است. زیرا محتوای خوب، همه چیزی است که برای موفقیت شغل خود به آن نیاز دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در تماس باشید. همچنین برای سفارش، می‌توانید به صفحه سفارش تولید محتوا سر بزنید.

شما می‌توانید تمامی سوالات خود در این زمینه را بپرسید. کارشناسان ما در سریع‌ترین حالت ممکن به همه سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

آیا بازاریابی محتوا برای آینده پایدار است و ارزش سرمایه گذاری دارد؟

بله؛ در عصر حاضر که همه مردم در فضای آنلاین حضور دارند، محتوا پادشاه است و شما می‌توانید از طریق سرمایه گذاری در بازاریابی و تولید محتوای منحصر به فرد در فضای اینترنت، برند خود را در معرض دید مشتریان بالقوه و احتمالی‌تان قرار دهید و از این راه به کسب درآمد برسید.

بازاریابی بدون تبلیغ محصول یا خدمات، چگونه به ما کمک می‌کند تا قادر به فروش شویم؟

این نوع بازاریابی را بازاریابی محتوا می‌گویند که صاحبان مشاغل می‌توانند به کمک استراتژی و برنامه ریزی تولید محتوا، محتوای باکیفیتی را در حوزه کاری خود تهیه کنند و در بستر آنلاین و رسانه‌های اجتماعی، برند خود را با محتوایشان به نمایش بگذارند تا سیل عظیم مشتریان علاقه‌مند آنها را پیدا کرده و از آنها خرید کنند.

چرا کاربران به سمت محتوای وب سایت ما نمی‌آیند؟

اگر افراد با وب سایت شما ارتباط برقرار نمی‌کنند، این بدان معناست که سایت شما هیچ گونه ارزش یا فایده‌ای به آنها ارائه نمی‌دهد و این باعث فاصله گرفتن آنها از شما می‌شود.

چه نوع محتواهایی قابلیت اشتراک گذاری بیشتری میان مخاطبان دارد؟

محتواهایی که از نوع وبلاگ، چک لیست، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافیک، ویدئو، راهنمای استفاده و مطالعه موردی باشند، بیشتر از هر نوع محتوای دیگری قابل اشتراک گذاری هستند.

برای انتخاب هدینگ‌های محتوای خود از چه اصولی پیروی کنم؟

پیشنهاد ما این است که از هدینگ‌های جذاب و قدرتمند استفاده کنید؛ یعنی مخاطبان خود را بشناسید و فکر کنید که مخاطب شما از چه نوع هدینگ‌هایی خوشش می‌آید و آن را دنبال می‌کند، لحن مناسب مخاطبتان را در نظر بگیرید، هدینگ‌ها را در جای مناسبی از مطلبتان قرار دهید، از افعال قوی در نوشته‌تان استفاده کنید، برای بیان کردن هدف‌تان به مشتری در نوشته خود از ساختار موازی بهره ببرید.

منابع تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

 

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *