سئو چیست و چطور کار می‌کند؟ +مزایا و تمام نکاتی که باید بدانید

مقاله‌ای جامع برای پاسخ به سوال سئو چیست

مقدمه سئو چیست؟

سئو مفهوم گسترده ‎ای از دنیای تجارت الکترونیک را به خود اختصاص داده است، به همین علت همواره به این موضوع و تکنیک ‎های کاربردی در رابطه با آن پرداخته می‎شود. اگر شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال، مدیر محتوا، مدیر سایت و غیره به دنبال آن هستید که اطلاعات خود را در زمینه سئو افزایش دهید و یا تمایل دارید با تکنیک‎ هایی در رابطه با دنیای سئو و نحوه کارکرد آن آشنا شوید، همچنین اگر می‎خواهید بدانید سئو چیست و چگونه به بهبود کیفیت سایتتان کمک می‎کند، با این مطلب همراه شوید تا به پاسخ سوالات خود و ترفندهای کاربردی دست پیدا کنید.


سئو چیست؟

پاسخ به سوال سئو چیست

بیایید ببینیم سئو چیست؟ سئو یا  SEO مخفف کلمات Search Engine Optimization، و به معنای بهینه ‎سازی موتورهای جستجو است. سئو به بهینه‎ سازی کیفیت وب سایت‎ها کمک می‎کند و باعث افزایش ترافیک سایت و کیفیت محتواهای سایت می‎شود. در نهایت نیز به افزایش نتایج جستجوی ارگانیک وب سایت منجر می‎شود.


چرا سئو برای سایت‎ها مهم است؟

طبق برآوردهای انجام شده، روزانه ۶۰% کلیک‎ های انجام شده از طریق موتورهای جستجو همچون گوگل، به وب سایت‎ها منتقل می‎شوند. علاوه بر گوگل، موتورهای جستجوی دیگری همچون بینگ، یاهو و غیره هم در حدود ۱۰% در انتقال کاربران به وب سایت‎ها نقش دارند. در نهایت می‎توان گفت جمعا ۷۰% کاربران از طریق موتورهای جستجو به سایت میزبان منتقل می‎شوند.

 البته اپلیکیشن‎ هایی همچون توییتر، یوتوب و غیره هم در انتقال کاربران به سایت‎ها موثر عمل می‎کنند. شما از طریق بهینه‎ سازی محتواهای سایتتان براساس سئو، روزانه میلیون‎ ها و حتی میلیاردها کاربر را به سایت خود می‎ کشانید. پس حتما قبل از برنامه ‎ریزی برای محتوای سایتتان با مفهوم سئو چیست؟ بیشتر آشنا شوید.

بگذارید از طریق مثالی بیشتر برایتان اهمیت سئو را بیشتر توضیح دهیم، تصور کنید ماهانه حدود ۱۱۰۰۰۰ کلمه کلیدی “غذای مهمانی” سرچ می‎شود. و حدودا ۲۰% کلیک ‎ها مختص وب سایت ‎های صدر نتایج جستجو هستند.  ۲۰% چیزی معادل ۲۲۰۰۰ کلیک در ماه است. حال تصور کنید ۲۲۰۰۰ بازدید در ماه چه تاثیر مثبتی در کیفیت سایت و افزایش ترافیک سایت دارد. شما می‎توانید با استفاده از ترفندها و تکنیک‎ های سئو ترافیک سایتتان را افزایش دهید و بدین طریق به فروش بیشتری برسید. پس حتما محتواهای سئو شده را در وب سایت خود قرار دهید تا در انتها به نتایج مثبتی  دست یابید.


مزایای سئو برای وب‎سایت شما

مزایای سئو چیست

برای آنکه بتوانید مزایای واقعی SEO را درک کنید، بیایید در کنار یکدیگر به تجزیه و تحلیل بخش‎ های مختلف آن بپردازیم:

سئو به بهبود کیفیت ترافیک سایت شما کمک می‎کند.

سئو می‎تواند منجر به افزایش ترافیک وب سایت شما شود، اگر شما یک کشاورز، معلم، دندان‎پزشک، تولیدکننده محتوا و یا موارد دیگر هستید و تمایل دارید کاربران بیشتری را به سمت وب سایت خود بکشانید، می‎توانید از سئو کمک بگیرید. موتورهای جستجویی همچون گوگل می‎توانند به افزایش بازدیدهای سایت شما کمک کنند. اما برای دستیابی به این امر مهم باید بتوانید از سئو به درستی و برای دستیابی به هدفی مشخص (به عنوان مثال قرار گرفتن در نتایج جستجوی گوگل) بهره ببرید.


سئو منجر به افزایش کمیت ترافیک وب سایت شما می‎شود.

زمانی که کیفیت محتواهای تولیدی شما مناسب باشند، از طریق نمایش سایتتان در صدر نتایج جستجو بازدیدکنندگان بیشتری را به سایتتان منتقل می‎شود و به این ترتیب کمیت ترافیک سایتتان هم افزایش می‎ یابد.


سئو باعث می‎شود در نتایج ارگانیک ظاهر شوید.

زمانی که از ترفندهای کاربردی برای  قرارگرفتن در صدر SERPها استفاده کنید، در نهایت سایتتان در نتایج جستجوی ارگانیک موتورهای جستجوی مختلف ظاهر می‎شود. برای اینکه در نتایج جستجو ارگانیک ظاهر شوید، نیازمند پرداخت هیچگونه هزینه اضافی نیستید و از طریق برنامه ‎ریزی اصولی می‎توانید به آن دست یابید. در واقع جستجوی ارگانیک بدون نیاز به پرداخت هیچگونه مبلغی از SERP حاصل می‎شود.

حالا که بیشتر با این مسئله که سئو چیست؟ و چگونه بر وب سایت ‎ها تاثیر می‎گذارد، آشنا شده‎اید، بیایید به سراغ نحوه کارکرد سئو در سایت‎ها بپردازیم.


سئو سایت چگونه کار می‎کند؟

نحوه کار سئو چیست

احتمالا تصور می‎کنید، موتور جستجوهایی همچون یاهو، گوگل، بینگ و غیره وب سایت‎هایی هستند که از آنها  برای یافتن مطالب مختلف استفاده می‎شود و تنها کاری که ضروری است انجام دهید تایپ یا صحبت در بخش جستجوی سایت است. در نهایت نیز لینک‎ هایی از سایت‎ های مختلف برای شما ظاهر می‎شوند که پاسخ سوال شما را ارائه می‎دهند.

برای دانستن ارتباط میان سئو و بازاریابی محتوایی، این مقاله انگلیسی زبان را بخوانید.

این نوع تفکر درست است. اما آیا تا به حال فکر کرده ‎اید چه عللی منجر به ظاهر شدن لینک‎ های بسیار از وب سایت ‎های متنوع برای سوال یا کلمه ‎ای که آن را جستجو کرده ‎اید، می‌شوند؟

در واقع نحوه کار به این صورت است که گوگل (یا هر موتور جستجویی که از آن استفاده می‎کنید) دارای یک خزنده/  crawler بوده که کار آن جستجوی کلیه اطلاعات مربوط به محتواهای اینترنتی است. این خزنده پس از یافتن اطلاعات، آنها را از اینترنت جمع ‎آوری می‎کند. خزنده ‎ها از این اطلاعات در قالب ۱ و ۰ برای ایجاد فهرست یا  ایندکس در موتورهای جستجوی مختلف همچون گوگل استفاده می‎کنند. به این ترتیب شما می‎توانید به پاسخ سوال‌هایتان دست یابید.  البته، فاکتورهای زیادی در ورود داده ‎ها به الگوریتم موتورهای جستجو دخیل هستند.


ارتباط سئو و تولید محتوا

خب تا اینجا شما را با درک مفاهیم لغات SE (به معنای موتور جستجو) در کلمه SEO آشنا کردیم. اما O  در واژه سئو نشانگر چه چیزی است؟ اصلا چگونه می‎توان از مفهوم سئو چیست، به نفع سایت بهره برد؟

لغت O از کلمه SEO، نشانگر بهینه ‎سازی است. در این بخش تولیدکنندگان محتوا و افرادی که به وبلاگ ‎نویسی مشغول هستند، از طریق تولید محتوا و قرار دادن فایل در سایت به نیازهای مخاطبان هدفشان پاسخ می‎دهند. در ادامه موتورهای جستجو از مطالب مورد نیاز کاربر بازدید می‎کنند و متناسب با برخی فاکتورها و آنالیزها آنها را دسته‎ بندی کرده و در اختیار کاربران هدف قرار می‎دهند. در نهایت محتواهایی که کیفیت بیشتر و بهتری دارند، را در صدر نتایج جستجو قرار می‎دهند.   

لازم به ذکر است که بهینه‎ سازی اشکال مختلفی دارد. به عنوان مثال برخی از تولیدکنندگان محتوا به بهینه‎ سازی براساس تگ‎ ها، برخی براساس توضیحات متا و …. می‎پردازند. هرچه یک محتوا از موارد بیشتری برای بهینه‎ سازی برخوردار باشد، امکان اینکه مقاله نهایی در صفحه اول موتورهای جستجویی همچون گوگل قرار گیرد، افزایش می ‎یابد. پس سعی کنید محتواهای خود را براساس بهینه‎ سازی مطالب تولید کنید.

می‌خواهید بیشتر درباره تولید محتوا بدانید؟ مقاله «تولید محتوا چیست + آموزش نوشتن ۷ نوع محتوا» را بخوانید.


تمامی جزئیاتی که باید درباره سئو بدانید!

جزییات موردنیاز برای سئو چیست

ما در این بخش بیشتر به سوال سئو چیست؟ می‎پردازیم و شما را با سئو و نحوه کارایی آن بیشتر آشنا می‎کنیم. در ابتدا، بیایید به بررسی کلی سئو بپردازیم:

  • سئو به شما در ایجاد یک سایت کاربرپسند کمک می‎کند. اولین قدم برای ایجاد یک سایت کاربرپسند استفاده از تکنیک ‎ها و ترفندهای ویژه سئو است.
  • سئو به بهبود نشانه‎گذاری‎ های مربوطه در محتواها کمک می‎کند. در واقع، اگر یک سایت محتوا نداشته باشد، نمی‎توان آن را به عنوان سایتی مفید در نظر گرفت. شما به محتوای مناسب و سئو شده برای وب سایت خود نیاز دارید، در غیر این صورت امکان دستیابی به اهدافی همچون دستیابی به صدر جدول نتایج جستجو را نخواهید داشت. برای آن که محتوای سئو شده تولید کنید باید به یونیک و حرفه ‎ای بودن محتوا، استفاده از نشانه‎ گذاری‎ های مناسب در محتوا، عدم کپی از وب سایت‎های دیگر و…. توجه داشته باشید.
  • موضوعات مرتبط را به یکدیگر لینک کنید. حتما محتواهای قرار گرفته در وب سایت خود را به یکدیگر لینک کنید، همچنین علاوه بر لینک سازی داخلی باید به لینک سازی خارجی هم بپردازید.
  • از روش ‎های دیگر بهینه‎ سازی سئو در وب سایت خود بهره ببرید. حالا که با برخی از ترفندهای سئو آشنا شده ‎اید، ضروری است با دیگر روش های بهینه ‎سازی آن هم آشنا شوید و از آنها برای بهبود وضعیت وب سایتتان بهره ببرید.

ضمنا حتما باید با الگوریتم‎ های روز دنیا سئو آشنا باشید و از تاکتیک ‎ها و ترفندهای مختلف آن به منظور بهبود وضعیت سئو سایت خود استفاده کنید. هرچند وقت یک بار محتواهای سایت خود را به روز رسانی کنید تا همچنان در صدر نتایج جستجوی ارگانیک باقی بمانید.


نتیجه گیری | سئو چیست؟

ترفندهای سئو چیست

در انتها، حالا که می‎دانید سئو چیست؟ و چه تاثیراتی در وب سایت‎ها دارد، حتما از تکنیک‎ ها و ترفندهای روز آن برای بهبود وضعیت وب سایتتان بهره ببرید. شما از طریق به‌روزرسانی سئو سایت خود می‎توانید کاربران بیشتری را به سمت سایتتان بکشانید و آنها را به خریدارانتان تبدیل کنید و بدین طریق از رقبایتان جلو بزنید و در عرصه تجاری موفق حاضر شوید.

برای سفارش محتوای باکیفیت، سئوشده و یونیک اینجا کلیک کنید. همچنین برای سوالات بیشتر نیز با ما در ارتباط باشید. محتواهای تولید شده در ژوا، سبب افزایش ترافیک سایت شما شده و تعداد مخاطبان و مشتریان شما را افزایش می‌دهند.

اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ها

یک دیدگاه

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *